Metas rauginti ir ruoštis žiemai

by
rauginti

Rauginimas – puiki konservavimo priemonė. Susidariusi pieno rūgštis išsaugo daržoves bei jų vitaminus, dezinfekuoja žarnyną. Rauginti kopūstai, agurkai ir pomidorai – puikūs priedai prie patiekalų.

PAGRINDINĖS RAUGIMO TAISYKLĖS IR NAUDINGI PATARIMAI:

  • Būtina naudoti rupiai maltą akmens druską. Jei naudosite joduotą druską, kopūstai taps minkšti ir beskoniai.
  • Kokį druskos kiekį dėti rauginant? Tai priklauso nuo to, kokio produkto galiojimo norite. Esant nepakankamam druskos kiekiui daržovės pasidaro minkštos ir beskonės. Tam kad nepersūdyti, būtina ragauti sūrymą visuose gaminimo etapuose.
  • Prieš pjaustymą kopūstai neplaunami, pašalinami tik viršutiniai lapai. Daržovės kruopščiai sumaišomos su druska.
  • Prieš perkant pasidomėkite kur augo daržovės. Nenaudokite daržovių, kurios augo prie intensyvaus eismo. Su tokiomis daržovėmis gausite nuodingo švino ir kadmio, kurie pamažu kaupiasi organizme ir sukelia įvairias ligas.
  • Kasdien pašalinkite ant indo susidariusias putas. Po rauginimo indu dedama plati lėkštė, kad fermentacijos metu sūrymas neišbėgtų ant paviršiaus. Kartas nuo karto būtina su ilgu pagaliuku pamaišyti raugimo indą, kad išeitų dujos.
  • Sūrymo druskingumas tikrinamas iškart po to, kai išsiskiria sultys. Jeigu matote, kad persūdėte, išpilkite trečdalį sūrymo ir papildykite nauju šaltu vandeniu ir išmaišykite. Negalima išpilti viso sūrymo, nes kopūstai bus beskoniai. Šis metodas patogiausias raugiant mažesniuose induose. Statinėje raugiamus kopūstus sunkiau išmaišyti.
  • Persūdžius galima papildyti naujomis šviežiomis daržovėmis, kurios sugers druskos perteklių ir sušvelnins bendrą skonį. Jeigu pastebėjote ne iš karto, pvz. indą atidarėte žiemą, nebenaudinga plauti ar dėti naujų daržovių. Tokius kopūstus sunaudokite barščių, kopūstų sriuboms ar troškiniams.
  • Prieš patiekiant persūdytus kopūstus kaip pagrindinį patiekalą galima pusvalandį palaikyti vandenyje, perplauti ir prieš vartojimą įpilti šiek tiek cukraus ir aliejaus.
  • Raugimui nenaudokite plastikinių ir metalinių indų.
raugintirauginti
RAUGINTI KOPŪSTAI

Reikės: didelio kubilo ar molinio puodo, bei didelio dubens. Jie turi būti švarūs, galite išplauti su soda ir nuplikinti verdančiu vandeniu. Iš anksto pasiruoškite stiklainius, juos taip pat išplaukite su soda, dangtelius nuvalykite degtine pavilgyta vata.

Rauginimui tinka vidutinio ankstyvumo arba vėlyvieji baltagūžiai kopūstai. Kuo cukringesni, tuo daugiau pasigamins pieno rūgšties ir kopūstai geriau užsikonservuos. Gūžės turi būti kietos. Viršutinius, žalius ir nešvarius lapus, kotus išpjaustome, gūžes padaliname į 3 dalis, pasveriame.

Kopūstus sutarkuojame ne didesnėmis nei 0.5 cm juostelėmis, sudedame į dubenį ir pabarstome druska.

PIRMASIS RECEPTAS

10 kg kopūstų, 180 g druskos, 350 g morkų.

ANTRASIS RECEPTAS

10 kg kopūstų, 150 – 180 g druskos, 100 g cukraus, 200 g spanguolių, 300 g obuolių, 350 g morkų.

TREČIASIS RECEPTAS

10 kg kopūstų, 150 – 180 g druskos, 100 g cukraus, 800 g obuolių (antaninių), 250 g morkų, 60 g kmynų, keletas lauro lapelių.

GAMINIMAS:

Susmulkintus kopūstus, su rankomis gniaužome tol kol suminkštės ir išsiskirs sulčių, vyrams šis darbas turėtų būti lengvesnis. Kopūstus paskaniname priedais. Dar kartą išmaišome ir sudedame į kubilą ar molinį puodą. Kubilo dugną ir šonus išklojame nuplautais ir išdžiovintais kopūstų lapais. Kopūstus iš viršaus irgi uždengiame švariais kopūstų lapais arba drobe, prispaudžiame dangčiu ir paslegiame švariu akmeniu. Paslėgti kopūstai turi būti apsemti. Turite palikti 6 cm iki dangčio. Jei skystimo neatsiranda, užpilame pasūdyto vandens, 1l naudojame 20 – 25 g druskos. Kopūstus rauginame 15 – 20 C temperatūroje, 9 dienas. Jei atsiranda per daug sulčių, jas nusemiame. Po 4 rūgimo dienų kopūstus atidengiame ir kelis kartus per dieną badome iki dugno smaila lazdele, kad išeitų dujos. Jei paviršiuje atsiranda pelėsių, juos nuimame, dangtį gerai nuplauname ir nuplikome verdančiu vandeniu, išdžioviname, vėl uždedame ant kopūstų ir paslegiame. Ant puodo dugno galima įdėti aštraus skonio paprikų, jos suteiks aštrumo, burokėliai nudažys raudonai. Po savaitės kopūstus reikia laikyti šaltai, galima perdėti į švarius stiklainius.

rauginti

RAUGINTI AGURKAI

Reikės: 1.2 kg agurkų, 2 šaukštelių garstyčių sėklų, 4 lauro lapų, 1 l vandens, 60 g druskos, juodųjų serbentų, vyšnių lapų, česnakų, krienų šaknies, krapų stiebų ar žiedynų.

Gaminimas:

Pasiruošiame stiklainius: išplauname su soda, dangtelius nuplauname ir nuvalome degtine suvilgyta vata.

Rauginimui geriausiai tinka nedideli, nepernokę, neperaugę, tamsiai žalios spalvos agurkai, kurių sėklos dar ne visiškai subrendusios. Nupjaustome agurkų galiukus, užpilame nevirtu druskos ir vandens tirpalu ir palaikome per naktį, 18 C temperatūroje, kad įrūgtų, tada išnešame į šaltą vietą.

Sūrymui vartojame rupią druską, krapai turi būti padžiūvę, su sėklomis. Negailime česnakų ir krieno šaknies. Nuo jų agurkai bus kvapnūs ir kieti. Nusiskiname juodųjų serbentų, vyšnių lapų, galima dėti petražolių, salierų lapų.

Į 1 l vandens įberiame 60 g rupios druskos ir pastatome 5 val., kad ištirptų. Sūrymu užpilame nuplautus agurkus su priedais stiklainiuose ir uždengiame dangteliais. Laikome šaltame rūsyje. Jei rauginti agurkai gaunasi per sūrūs, kelias valandas palaikome vandenyje.

rauginti

RAUGINTI POMIDORAI

Nedidelius kietus pomidorus sudedame į 1 l stiklainius su petražolių lapeliais, česnakais, krieno šaknies gabalėliais. Sūrymas: šaukštas druskos – 1 l vandens. Užpilame sūrymu, palaikome 5 min., perpilame į puodą, vėl užviriname ir užpiltus uždarome degtine suvilgyta vata nuvalytais dangteliais. Jei šeima nedidelė, stiklainius rinkitės litrinius, nes 3 l talpos stiklainiuose atidarius pradeda pelyti ir rūgti toliau.

Skanaus!


SKAITYKITE:
Svarainiai jūsų sveikatai
Kenksmingi ir naudingi ingredientai kosmetikos priemonėse
Uogienės ir gardūs jų receptai
Patarimai pradedantiems sportuoti
Kmynai geram virškinimui ir lieknėjimui
Amerikietiškas slyvų pyragas

 

error: Content is protected !!