Vaikų dantys. Pirmasis apsilankymas pas stomatologą

by
vaikų dantys

Su dantų priežiūra mažuosius supažindinkite kuo anksčiau. Reikia papasakoti apie dantukus, parodyti danties sandaros nuotrauką, kaip atrodo dantys išorėje ir viduje. Parodyti kas nutinka kai sugenda dantukai, kaip atsiranda skylutės, kodėl svarbu valyti dantis ir tarpdančius, paaiškinti kodėl neprižiūrint vėliau reikės dantukus taisyti. Aš užsimenu ir apie mitybos įtaką. Vietoj saldžių gėrimų geriau rinktis vandenį, natūralias, šviežias sultis, išgėrus praskalauti burną vandeniu. Vietoj saldumynų geriau rinktis uogas ir vaisius, jie patenkins saldumo poreikį ir aprūpins organizmą reikalingomis maistingomis medžiagomis. Po kiekvieno valgymo dantis praskalaukite vandeniu.

Dažnai vaikučiai nenori valytis dantų, bet tik todėl, kad nesupranta kodėl tai reikia daryti, todėl ypatingai svarbu viską nuosekliai paaiškinti. Vaikai gali ir pavargti, ir neatlikti valymo proceso iki galo, taip kaip turėtų, todėl padėkite vaikučiams išsivalyti dantis. Prižiūrėkite dantų valymo procesą. Dantukus būtina valyti kiekvieną rytą ir vakarą, kad tai taptų įpročiu. Valykitės dantis kartu. Geriausiai prieš veidrodį, kad mažylis matytų kaip vyksta valymo procesas. Galite dainuoti kartu ir paversti valymą į kasdieninį žaidimą. Dantukų valymas turi tapti įpročiu.

Kiekvieną kartą kai perkate dantų šepetėlius šeimai, leiskite mažyliui pačiam išsirinkti dantų šepetėlį. Parduotuvėje rasite nedidelio dydžio spalvotų, vaikiškų dantų šepetėlių. Tokį šepetėlį mažylis greitai pamils ir norės naudoti.

KAIP RUOŠIATE SAVO MAŽUOSIUS PIRMAJAM APSILANKYMUI PAS ODONTOLOGĄ?

Mažyliui būtina paaiškinti kodėl turite eiti pas gydytoją, būtinai papasakokite visą procesą, kaip taisomi dantukai. Pasistenkite nevartoti tokių žodžių kaip skauda, gręžia ar rauna, jie gali sukelti paniką. Jeigu Jūsų mažasis jau girdėjo tokius žodžius, pasakykite, kad taip nutinka tik neprižiūrint dantukų, jeigu nevalys ir neprižiūrės. Dabar jokių kalbų apie skausmą. Tai sukels nerimą ir bereikalingas baimes. Mažylis turi jaustis saugus.

Prieš važiuojant pas gydytoją papasakokite kaip būtent taisomi dantukai. Paimkite pieštuką ir parodykite, kad jo galiukas pas gydytoją sukasi ir taip nuvaloma sugedusi dalis, tada į skylutę galima įdėti tokią košę, kuri vėliau sukietėja ir dantukas būna sveikas ir gražus. Vėliau dantukui suteikiama forma ir reikia truputį pašlifuoti. Tai skamba kaip žaidimas. Papasakokite, kad pas gydytoją viename iš įrankių bėga vandenukas ir kutena žandukus.

Jeigu turite galimybę, dar prieš apsilankymą, nupirkite žaislinį dantų taisymo įrankių rinkinį, žaidimo forma patikrinkite dantukus tiesiog imituodami taisymą, suskaičiuokite dantukus.

Apsilankymas pas stomatologą dažniausiai sukelia stresą ne tik mažiesiems, bet ir tėveliams. Pasistenkite išlikti ramūs ir neperduoti savo nuotaikų mažyliui. Jiems reikia jūsų ramybės, tvirtumo ir palaikymo. Stresinėse situacijose, kai skauda dantukus ir reikia pagalbos, palikite visą darbą gydytojams, jie kasdien susiduria su įvairiomis situacijomis ir greitai susitvarkys su iškilusiomis problemomis.

MANO PATIRTIS

Prieš pirmąjį apsilankymą pas dantų gydytoją nerimavau nemažiau nei vaikai. Galvoje sukosi daugybė klausimų. Kaip viskas bus, ar nesukąs gydytojai pirštų, ar nebijos išsižioti, ar neišsigąs. Mano pirmoji patirtis pas dantų gydytoją nebuvo labai maloni.

Nors prieš atvykimą viską aptarėme, jaučiau, kad mano jaudulys persiduoda ir mažiesiems.  Prieš atvykstant kalbėjome, kad skausmų negali būti, einame patikrinti dantukus, bet atėjus į kabinetą pamačiau mažas išsigandusias akytes.

Po kelių minučių, mano nuostabai, situacija kardinaliai pasikeitė. Išgirdau krizenimą. Gydytoja gręžė dantuką, o vaikas tuo metu juokėsi, nes vandenukas kuteno žanduką. Prieš pradedant darbą gydytoja parodė visus savo įrankius, kam jie skirti, leido paliesti, parodė kaip iš grąžto bėga vanduo, kaip naudojamas siurbliukas, kalbėjo ramiai, švelniai ir pasitikinčiai. Prieš pradedant darbus  supažindino su visu procesu, todėl vaikas žinojo ko tikėtis, ir jautėsi saugus, pasitikėjo gydytoja. Dažniausiai bijome to ko nežinome. Prisikuriame įvairiausių baimių ir blogiausių scenarijų nežinodami. Tuo metu džiaugiausi ir jaučiausi laiminga, įtampa, kurią jaučiau, atslūgo. Iš kito kabineto, šalia dirbę gydytojai atėjo pažiūrėti, kas čia tokio linksmo nutiko, kad vaikai juokiasi.

Linkiu ir Jums tokių smagių akimirkų, lankantis pirmą kartą pas stomatologą. Dantis būtinai valykite ryte ir vakare, nelaukite kol pradės skaudėti – profilaktiškai apsilankykite pas gydytoją, ir venkite nesaikingo saldumynų vartojimo, mityba labai stipriai įtakoja mūsų organizmo ir dantų būklę.

SEKITE MUS: https://www.facebook.com/Sveikatoszurnala

TOLIAU SKAITYKITE: https://sveikatoszurnalas.lt/ka-daryti-kad-vaikai-neprarastu-motyvacijos/

error: Content is protected !!