Tai cheminis periodinės elementų lentelės elementas, žymimas Al, eilės numeris 13. Lengvas, minkštas, plastiškas, kalus, tąsus, lengvai poliruojamas atspindintis šviesą. Elementas pirmą kartą gautas 1825 metais, nuo XIX a. vidurio gaminamas pramoniniu būdu. Aliuminis plačiausiai paplitęs žemės plutos metalas gyvybei visiškai nereikalingas ir gali būti labai kenksmingas. Jis yra neurotoksiškas, žinomas kaip alzhaimerio, protinio atsilikimo, bei kitų neurologinių pažeidimų ir onkologinių susirgimų faktorius.
POVEIKIS ORGANIZMUI
Aliuminis žmogaus organizme pamažu kaupiasi visą gyvenimą, todėl daugelis šio metalo sukeliamų ligų išryškėja brandžiame amžiuje. Aliuminio trumpalaikio poveikio simptomai nėra ryškūs, nebent į organizmą patenka didelis kiekis, tuomet sutrinka atmintis, tampa sunku mokytis, sutrinka koordinacija ir orientacija, psichika, kamuoja diegliai ir meteorizmas, galvos skausmai.
Daugiausia aliuminio aptinkama ilgai gyvuojančiose kaulų, smegenų, kepenų ląstelėse, taip pat kasoje, skydliaukėje, blužnyje, inkstuose, kraujyje. Esant pertekliui, sunkėja fosfatų asimiliavimas, mažėja hemoglobinas, aliuminio dulkės žalingos kvėpavimo takams, jo junginiai skatina kraujo krešėjimą, sutrikdo prakaito liaukas, sukelia egzemą, kontaktinį dermatitą, aknę. Šio elemento sukelta kaulų liga – jų minkštėjimas, sutrikus mineralizacijos procesui, nes aliuminio jonai išstumia kalcį kaulų ląstelėse.
Aliuminio jonai sutrikdo kalcio homeostazę (kai sistema palaiko savo būseną pastovią) bei signalų perdavimo grandinę, sukelia ląstelių oksidacinį stresą, skatina beta amiloidų sukibimą ir neurofibrilinių raizginių susidarymą, tai turi įtakos sergamumui alzhaimerio liga ir kitiems negalavimams. Dializuojamiems pacientams dėl aliuminio neurotoksiškumo kaupimosi smegenyse dažnai pasireiškia ir encefalopatija. Aliuminis skatina kepenų ir centrinės nervų sistemos ląsteles astrocitus kaupti riebalus. Jų prisikaupus, sutrinka ląstelių funkcijos.
ALIUMINIS IR AUTIZMAS
Anglijos Keelio universiteto bioinorganines chemijos profesoriaus Chris Excley darytas tyrimas atskleidė aliuminio sąsajas su autizmu. Interviu su mokslininku 2018 metais ištrauka: “Kaip aliuminis susijęs su autizmu? Mums labai pasisekė, nes gavome pavyzdžius is Oxfordo smegenų banko, todėl nusprendėme išmatuoti aliuminio kiekius esančius donorų, turejusių autizmo spektro sutrikimus smegenų audiniuose. Tyrimas parodė didelius aliuminio kiekius smegenų audiniuose, tų, kurie mirė turedami autizmo sutrikimus. Įskaitant ir 13,14 ir 15 metų amžiaus paauglius. Mes turėjome tik 5 individų užšaldytus smegenų audinius. Padarėme ne tik kiekybinę analizę, bet konkrečiai tų smegenų lastelių, kurios atsakingos uz autizmo spektro sutrikimą. Imunoreaktyvios lastelės pasikrauna didžiulius aliuminio kiekius vakcinų įšvirkštimo vietose ir visą tą kiekį perneša į smegenų audinius. Alzhaimeris neužklumpa staiga, nes aliuminis dešimtmečiais pamažu kaupiasi smegenų audiniuose. Taigi gali ivykti ir per kelias dienas.
IŠVADOS
Alzhaimeriu sirgusių ir mirusių pacientų amžius buvo 40-80 metų, autizmo atveju 12-33 metai. Autistų smegenyse buvo tokie patys ir didesni kiekiai aliuminio lyginant su sirgusiais alzhaimeriu. Is kur pas 12 metų paaugli tokie kiekiai aliuminio? Tai greiciausiai del Al adjuvantų vakcinose. Aliuminiui patekus į žarnyną jis turi praeiti per visa žarnyną ir kepenis, pasisavinamas labai nedidelis kiekis iki 1 proc. Tam buvo darytas tyrimas su išmatomis, kai tuo tarpu sušvirkštus į kraują, Al nukeliauja tiesiai į smegenis 99 proc. Pamąstykite, kodel narkotikai traukiami į nosį? Vos Al patenka į plaučius jis iškart patenka į kraujotaką, smegenis.”
PATEKIMAS Į ORGANIZMĄ
Aliuminis gali patekti į žmogaus organizmą dar kūdikystėje. Niekas nekontroliuoja aliuminio kiekio, patenkančio į neišnešiotų naujagimių organizmą per intraveninį maitinimą. Virškinamasis traktas apeinamas, todėl su šlapimu nepašalinamas aliuminis lieka ir kaupiasi organizme. Niekas taip pat nenurodo, kiek aliuminio yra įvairiuose mišinėliuose, skirtuose kūdikiams maitinti. Jo šiek tiek gali atsirasti dėl priedų – naudojamų, tačiau nenurodomų sulipimą stabdančių junginių. Gali patekti ir per pakavimo medžiagas ar gaminimo įrenginius. 2010 metais atlikti tyrimai patvirtino, kad kūdikių mišinėliuose, ypač pagamintuose sojų pagrindu (alergiškiems kūdikiams), aptiktas per didelis aliuminio kiekis.
Gali būti, kad jis į kūdikių mišinėlius pateko ir per sojas, aliuminį toleruojančias jų veisles, augančias rūgščiose dirvose. Po rūgščiųjų lietų dėl atmosferos užterštumo atsiradę rūgštieji lietūs skatina Al3+ jonų gausėjimą dirvožemyje bei vandens telkiniuose ir kartu lemia augalijos nykimą, vandens faunos pokyčius. Patekę į augalus, Al3+ jonai gali būti labai žalingi. Manoma, kad būtent dėl šios toksiškiausios formos aliuminio poveikio po rūgščiųjų lietų Europos pramonės rajonuose žuvo maždaug 30 proc. miškų. Tačiau yra tokių augalų veislių, kurios sugeba kaupti aliuminį, jį neutralizuodamos. Pavyzdžiui, tam tikrų veislių sojos, augančios gana rūgščiose dirvose. Tabakas ir kanapės – taip pat tokie augalai, kurie gali augti rūgščiose dirvose ir kaupti aliuminį.
ŠALTINIAI NAMUOSE
Per plaučius, nosį ar kraują – tiesus kelias į smegenis. Aliuminis įveikia kraujo barjerą ir smegenyse gali jungtis beveik prie visų cheminių molekulių – tiek baltymų, tiek amino rūgščių, tiek kitų jonų. Vertėtų žinoti, kad šio metalo į žmogaus organizmą gali patekti, pavyzdžiui, per aliuminio indus, jei juose laikomi rūgštūs maisto produktai, foliją, kepimo miltelius ir miltų mišinius, šaldytą tešlą, maisto pudrą, smulkią birią druską, lydytus sūrius ar net mišinėlius kūdikiams. Rūgštūs gėrimai skardinėse pvz. Coca-cola arba alus tirpdo aliuminį ir didelis jo kiekis gali patekti į organizmą geriant. Aliuminio turi ir dezodorantai, odos kremai, losjonai nuo saulės ar kūdikių servetėlės, kai kurie vaistai, vakcinos, alergijų testai, intraveniniai ar žaizdoms plauti skirti tirpalai.
VAKCINOS
Mokslininkė, biofizikė dr. V. Kisnierienė pasakoja, kad vienas paslėptų aliuminio šaltinių – vakcinos: “Vakcinose aliuminio junginiai, jau 90 metų naudojami kaip adjuvantai specifiniam imuniniam atsakui sustiprinti. Aliuminis – pigus ir paprastas gaminti, todėl ignoruotas jo toksiškumas, tvirtinta, kad jį naudoti saugu. Naujausi tyrimai atskleidė, kad aliuminio hidroksidas lieka injekcijos vietoje kelerius metus ir stimuliuoja imuninį atsaką. Manoma, kad jis galėtų būti ir lėtinio nuovargio priežastimi. Aliuminio hidroksidas kaip priedas dedamas į daugelį vakcinų. 2009 metais paskelbtos studijos autoriai, atkreipė dėmesį į vadinamąjį Persų įlankos karo sindromą – multisisteminius susirgimus, nustatytus 1990-1991 metų karo dalyviams. Tiriamiems kareiviams teko labai daug skiepytis, kad išvengtų įvairiausių ligų, tačiau dėl vakcinacijos buvo pasmerkti kognityviniams sutrikimams ir motoneuronų ligoms.
SUKĖLĖ NEURODEGENERACIJĄ
Klasikinė amiotrofinė sklerozė (ALS) paprastai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau 17 iš 20 susirgusių karių buvo jaunesni nei 45 metų. Jauniausiam – tik 20 metų. Klasikiniai ALS simptomai – raumenų silpnumas ir išsekimas, sutrikusi kalba ir rijimas, kvėpavimo sutrikimai, traukuliai. Nė vieno susirgusio kario giminėje nebuvo registruotas ALS ar kito neurodegeneracinio sutrikimo atvejis. Kai žmogus serga Macrophagic myofasciitis liga (jos simptomai – raumenų ir sąnarių skausmai, raumenų silpimas, kartais karščiavimas), tam tikros formos elektromiograma galima užrašyti, kaip dirba raumenys, o elektroniniu mikroskopu raumenų ląstelėse matomi makrofagai su viduje esančiais aštriais aliuminio hidroksido kristalais. Reikia šalinti iš vakcinų aliuminį ir garantuoti, kad jos būtų saugios, nekenksmingos organizmui. Farmacininkams patogiau naudoti pigų elementą ir neatlikti jokių tyrimų.”
ŠALINIMAS
Aliuminis patekęs į organizmą tiesiai per kraują nepasišalina. Kraujo keliu išnešiojamas po organizmą nusėda įvairiose kūno vietose tame tarpe ir smegenyse. Aliuminis blogai absorbuojamas virškinimo trakte ir tik 0,1 proc. jo, patekusio su maistu, lieka ir kaupiasi organizme, 95 proc. pasišalina per inkstus. Sveiko žmogaus inkstai per parą sugeba pašalinti iki 5-10 mg su maistu gaunamo aliuminio. Jei virškinimo traktas apeinamas, tarkim, intraveninio maitinimo atvejais, arba esant inkstų disfunkcijai, aliuminis nepasišalina. Po intraveninio maitinimo maždaug 40 proc. aliuminio lieka suaugusiųjų ir net daugiau kaip 75 proc. kūdikių organizmuose. Daug aliuminio absorbuojama per odą tokiu būdu kaupiasi organizme ir ypač smegenyse. Jo gali taip pat patekti per kvėpavimo takus ar tiesiogiai per kraują.
PRIEDAI MAISTE IR HIGIENOS PRIEMONĖSE
Mums nežinant gana didelis aliuminio kiekis patenka į žmogaus organizmą su maistu per jo priedus: – natrio aliuminio fosfatą E541 (sodium aluminium phosphate), kaip emulsiklis naudojamą gaminant sūrius, dedamą šaldant žuvis ar į faršą; – aliuminio druskas E554 (sodium aluminosilicate), E555 (potassium aluminium silicate), E556 (calcium aluminosilicate), E559 (aluminium silicate), neleidžiančias sulipti druskai, miltams ir jų mišiniams, naudojamas gaminant padažus, spalvotus desertus, taip pat kaip emulsikliai kituose produktuose. Aliuminio (aluminum chloride, aluminum chlorohydrate, aluminum-zirconium tetrachlorohydrex, aluminum zirconium trichlorohydrex) dedama į visus antiperspirantus.
DEZODORANTAI
Dezodorantai neutralizuoja bakterijas, kurios skaldo proteinus ir riebiąsias rūgštis, ir taip naikinamas kvapas. Antiperspirantai užkemša prakaito liaukas, todėl prakaitas neišskiriamas ir bakterijos neturi maisto. Per prakaitą organizmas pašalina ir susikaupusias kenksmingas medžiagas. Negana to, kad antiperspirantas jas sulaiko, dar ir aliuminio patenka į organizmą. Ypač kenksmingi, aliuminio ir konservantų parabenų kompleksai. Aliuminis pažeidžia DNR, o parabenai skatina ląstelių dauginimąsi. Antiperspirantuose kaip tik ir yra tokių kompleksų, pažeidžiančių DNR ir skatinančių tokių pažeistų ląstelių dauginimąsi, todėl galimos antiperspirantų vartojimo ir sergamumo krūties vėžiu sąsajos. Kremuose nuo saulės yra ir daug žalingų medžiagų.”
KAIP IŠ ORGANIZMO PAŠALINTI ALIUMINĮ?
Šalinimas organizme vyksta tik tada, kai organizme yra silicio. Šalyse, kurių gruntiniai vandenys turi natūralaus silicio, pvz. Indonezija, minėtos ligos tokios kaip osteoporozė, alzhaimeris ar autizmas pagal statistiką yra labai retos.
ŠALTINIAI:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31561170/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0946672X19304201?via%3Dihub
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=ZeORYSHoRUc&fbclid=IwAR1vTBgcOmOoM2_WvI3hcLtW8OdjEeCSdNHKdi0CsyeaRRyo-5dQeCRJ-J0