Išsiveržus ugnikalniui Ispanijoje, pranešama apie galimą rūgštų lietų Lietuvoje

by

Tūkstančiai žmonių paliko namus po ugnikalnio išsiveržimo La Palmoje, Ispanijos Kanarų salose. La Palma sala yra Kanarų salų šiaurės vakarinėje dalyje. Ji susideda iš dviejų didelių ugnikalnių centrų. Istoriniai išsiveržimai La Palmoje fiksuojami nuo XV amžiaus. Ugnikalnis La Palma saloje paskutinį kartą buvo išsiveržęs prieš penkiasdešimt metų – 1971 metais. Kiti išsiveržimai fiksuoti 1949, 1712, 1677-1678, 1646, 1585 metais.
Senesnis ugnikalnis, 2426 m aukščio yra šiaurinėje pusėje, ir 1949 m aukščio ugnikalnis Cumbre Veja yra pietuose. Cumbre Veja vienas aktyviausių ugnikalnių Kanarų salose.

Vulkanas išsiveržė rugsėjo 19 dieną. Jis nušlavė viską, kas buvo jo kelyje: miestelius, mokyklas, tūkstančius pastatų, sunaikino apie 40 kilometrų kelių, galiausiai pasiekė Atlanto vandenyną. Šiandien skaičiuojama, kad iš ugnikalnio išsiveržę lavos srautai padengė apie 763 hektarų plotą, sunaikino 1956 pastatus, iš kurių 764 yra gyvenamieji namai. Evakuota daugiau negu 6000 gyventojų. Aukų išvengta, tačiau visi gyventojai turėjo palikti namus ir visą turėtą turtą. Kai kurie žmonės neteko visko ką turėjo. Evakuota ir apie 400 turistų.

UGNIKALNIS VIS DAR AKTYVUS

Praėjus dviems savaitėms po išsiveržimo, ugnikalnis pasidarė dar agresyvesnis, buvo pranešama apie didesnį seisminį aktyvumą ir aštuonis iki 3.5 balo žemės drebėjimus. Spalio 9 d. įvyko dar 37 seisminiai smūgiai, kurių stiprumas siekė 4,1 balo. Valstybinės institucijos įspėja, kad gali kilti cunamis. Kanarų salose esančio Vulkanologijos Instituto atstovai teigia, kad ugnikalnis gali būti aktyvus tris mėnesius. Naujausiais duomenimis seisminis aktyvumas la Palma saloje, palyginti su praeitomis dienomis šiek tiek sumažėjo. Ugnikalnis kasdien išmeta nuo 8000 iki 10 500 tonų sieros dioksido.

RŪGŠTUS LIETUS LIETUVOJE

Mūsų šalyje šiandien naktį prognozuojami vėjo gūsiai iki 20 m/s, rytoj iki 30 m/s, o užporyt net iki 32 m/s, tai yra 115 km/h. Uraganiniu vėjas laikomas nuo 33 m/s.
Į Europą atkeliavo ciklonas, žemo slėgio sūkurys. Kartu su juo šilumos pliūpsnis.  Šiandien ir rytoj oras Lietuvoje sušils iki 16 laipsnių. Vietomis lis lietus, kuris bus su sieros dioksidu atkeliavusiu iš Kanarų salyne, La Palma saloje esančio besiveržiančio ugnikalnio.
Sieros dioksido dujų šleifas dabar keliauja nuo Kanarų salyno per Ispaniją, Prancūziją, Vokietiją, Lenkiją ir Lietuvą.
Pateiktoje skalėje tamsiai raudona spalva rodo didžiausią SO2 koncentraciją. Teršalai atkeliavę iš tolimo šaltinio paprastai būna labai aukštai atmosferoje ir žemės paviršiaus dažniausiai net nepasiekia. SO2 koncentracija Lietuvoje bus išaugusi nepilną parą. Esant labai didelei SO2 koncentracijai virš mūsų regiono  ketvirtadienį prognozuojamas lietus.  Iš dangaus kris padidėjusio rūgštingumo lietaus lašai – rūgštusis lietus. Sieros dioksidas yra toksiškas, todėl esant tokioms aplinkos sąlygoms rekomenduojame daugiau laiko praleisti uždarose patalpose. Labiausiai pasisaugoti reikėtų žmonėms, turintiems kvėpavimo sutrikimų.

Sieros dioksido (SO2) poveikis žmogaus sveikatai priklauso nuo jo koncentracijos aplinkos ore. Neigiamas poveikis pasireiškia kvėpavimo takų, akių gleivinės dirginimu, kosuliu. Pažeidžiamiausi – pagyvenę žmonės ir vaikai sergantys širdies, kraujagyslių ligomis. Būkite saugūs!