Vasaros Saulėgrįža – papročiai

by

 

Birželio 21d. vasaros Saulegrįža. Tai toks metų laikas, kai Lietuvoje pati ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Ši diena yra astronominės vasaros pradžia.

Dabar saulė yra aukščiausiai ir toliausiai nuo žemės ir visą savaitę bus toje pačioje vietoje.

Lietuviams nuo seniausių laikų tai pati didžiausia ir smagiausia vasaros šventė, senovėje vadinta Kupolių vardu. Kupolė pirmą kartą paminėta dar 1262 metais Voluinės met­raštyje.

Kupolė galėjo būti augalijos dvasia, įsikūnijanti žolynuose. Šis pavadinimas galėjo reikšti žydėjimą, klestėjimą ir brandą.

VASAROS SAULĖGRĮŽA

Saulėgrįžos šventė stipriai susijusi su gamta. Senovės protėviai tikėjo, kad ilgiausią vasaros dieną arba jos išvakarėse surinkti žolynai, vanduo ir ugnis turi nepaprastų galių.

Todėl vasaros saulėgrįžos šventės apeigas atlikdavo su žolynais, vandeniu ir ugnimi. Šios apeigos sutvirtindavo protėvių ryšį su gamta.

PROTĖVIŲ PAPROČIAI

Tautosakoje sakoma, kad kupolių yra devynios rūšys. Kupolėmis vadinami įvairūs žolynai: paprastoji jonažolė, vaistinė ramunė, dirvinis kupolis. Žoles protėviai naudojo vaistams ir apeigoms.

Merginos iki saulėgrįžos rinkdavo žoles, kurios gydydavo žmones nuo visų ligų bei apsaugodavo nuo pikto. Jomis puošdavo namus, pindavo vainikus. Iš surinktų žolynų, nenaudojant siūlų sudėdavo didelę puokštę, kurią pritvirtinę iškeldavo ant aukštos karties. T

ai šventės simbolis – kupolė. Kupolių puokštę buvo būtina suskinti iš devynių žolynų, kuriuos surinkti iš trijų vietų po tris, žengiant tris žingsnius vis kita kryptimi. Taip prasidėdavo Saulėgrįžos šventė.

Gėlėmis ir medžių šakomis išpuošdavo šaltinius. Vainikais puošdavo galvas, dovanodavo mylimiems, eidamos miegoti juos dėdavo po pagalve. Išpuoštus vainikus paleisdavo plaukti upėje, svajodamos, kad sulauks patinkančio vaikino dėmesio.

vasaros saulėgrįža

Vyrai degindavo laužus netoli gyvulių ganyklų. Buvo tikima, kad ugnis apvalo viską kas negera. Šią šventę žmonės sutikdavo gamtoje, dainuodami, šokdami rateliu iki ryto.

Naktis juk trumpa, ir trunka tik kelias valandas. Buvo tikima, kad ši naktis stebuklinga, ir iš gamtos galima pasisemti galių, o vidurnaktį pražysta paparčio žiedas. Jį saugo dvasios, siekiančios nubaidyti ieškotojus, o suradęs žmogus gali įgyti įvairių galių, pvz., pamatyti paslėptus turtus, skaityti kitų mintis, suprasti gyvulių ir paukščių kalbą.

VANDUO VIRSTA GYVU

Saulėgrįžos naktį vanduo tampa gyvas, stebuklingas. Tai pastebėję mokslininkai teigia, kad vanduo iš tikrųjų pakeičia savo savybes. Šiuo metu pasikeičia visos Žemės energetika, pakinta Žemės energetinės struktūros, geopatogeninės zonos iš neigiamų virsta teigiamomis.

Būtent todėl pakinta ir vandens savybės. Jo pozityvi energetika išauga iki begalybės. Toks vanduo teigiamai veikia žmogaus savijautą, pasikrauna visi energetiniai centrai, pagerėja emocinė būklė.

SAULĖGRĮŽA

ŠVĘSKIME KAIP PROTĖVIAI

Mieste tarp didelių betoninių pastatų nepamatysi gamtos grožio ir besileidžiančios saulės žavesio. Šią trumpiausią naktį būtina praleisti gamtoje, prie upės ar jūros, stebėti dangų ir žvaigždes. Po vasaros saulėgrįžos, saulė užkopusi į aukščiausią zenito tašką pradeda keliauti žemyn.

Naktis pamažu ilgėja, diena trumpėja ir tai trunka iki žiemos saulėgrįžos, kuri būna gruodžio 21 dieną. Naktis nuo tada pradės trumpėti, o diena ilgėti.

2003 metais vasaros Saulėgrįža paskelbta nedarbo diena, tačiau įstatyme minimos Joninės. Atėjus krikščionybei  pamažu išnyko vasaros Saulėgrįžos šventės prasmė ir tradicijos.

Straipsnyje naudotas: Šaltinis

SKAITYKITE

Adventas 2023

Pokalbis su žolininke Virginija Mažeike

Žiemos saulėgrįža

Grace Kelly ir Monako princo meilės istorija

Velso princesė Diana: jos dviratis parduodamas aukcione

Grupė Sirupas

VASAROS SAULĖGRĮŽA – GAMTOS ŠVENTĖ

Mes renkamės kaip švęsti vasarą, todėl sukurkime Saulėgrįžos šventę patys.

Padėkokime gamtai, kad mus gydo ir maitina. Nusipinkime žolių vainiką. Prisirinkime žydinčiose pievose gydančių žolynų. Išsimaudykime upėje ar jūroje.

Svarbiausia – pagerbkime į žiemos pusę iškeliaujančią Saulę.  Padėkokime jai už duotą šviesą ir šilumą. Palydėkime su meile, kad ji sugrįžtų kitais metais. Sakoma, kad prieš šią kelionę Saulė maudosi ir puošiasi vainikais.

Gražios vasaros, smagios Saulėgrįžos šventės ir pilnų pievų gėlių!

Vasaros saulėgrįža