Rožių žydėjimo metas

by
rozes

ROZE

Rosa Gallica Nuotr.en.wikipedia.org

Rožė – tai viena seniausių gėlių žemėje. Pirmapradė rožė toli gražu nėra panaši į tas daugialapes ir pilnavidures šiuolaikines rožes, kurias auginame savo soduose. Stambų kiaušinišką erškėčio žiedą sudaro penki taurėlapiai, virš kurių yra išsidėstę penki vainiklapiai. Šių erškėtrožių žiedlapių vainikas iš yra taisyklingo apskritimo formos, žiedams subrendus, kai žiedlapiai uždengia vienas kitą, šis sustambėja ir išsiplečia į visas puses. Seniausia rožių rūšimi laikoma Gallica, iš jos kilę visos seniausios rožių rūšys.

Botanikų teigimu, pasaulyje rožės paplito iš Artimųjų Rytų – Babilonijos, Persijos ir Sirijos. Iš čia atkeliavo į antikinę Graikiją, Romą, vėliau Indiją, Kiniją ir Japoniją.

Rožių ornamentai aptikti Kretos saloje, karaliaus Mino rūmuose esančioje freskoje. Manoma, kad ją pastatė 1700 m. prieš Kristų. Antikos poetės Sapfo kūriniuose rožės tapo meilės deivės Afroditės simboliu. Rožės paplito po visa pasaulį, tapo romėnų meilės deivės Veneros simboliu, buvo augintos (erškėčiai Rose canina, gallica, alba, damascena) parfumerijai ir kaip vaistiniai augalai. Iš rožių buvo išgaunamas rožių vanduo, žiedlapiai papuošimams ir arbatai. Kiek vėliau rožių žiedus ir pumpurus imta distiliuoti alembikuose ir maceruoti mirkant riebaluose. Šiandien rožės svarbios kvepalų bei kosmetikos pramonėje ir aromaterapijoje.

rozes

VDU Botanikos sodas

KAIP GIMĖ MEILĖ

Nuo vaikystės nemėgau rožių. Jos man atrodė dirbtinės, be to spygliuoti koteliai badė mano mažus pirštukus. Pievose jausdavausi drąsiau, surinkdavau didžiausias puokštes gėlių. Viskas pasikeitė maždaug prieš penkis metus. Palangoje, pasivaikščiojimų metu, su šeima užsukome į grafų Tiškevičių parke esantį rožių sodą. Jis iškart už rūmų, pietinėje pusėje. Rožių ten buvo visa galybė. Parko darbuotojai sako, kad sode pasodinta apie 700 rožių krūmų. Man pasisekė, atėjome per patį rožių žydėjimo piką. Žiedų buvo tiek daug, ir visi tokie gražūs. Pagalvojau, kažin kaip kvepia visos šios nuostabios rožės. Nusprendėme pauostyti kiekvieną, ir taip nuspręsti kurią rūšį sodinsime savo namų kieme. Atsargiai paėmę žiedus, apžiūrinėjome ir uostėme kiekvieną rūšį. Vienos kvepėjo tiesiog rožėmis, kitos priminė senoviškus prosenelės kvepalus, kuriuos rasdavau jos kosmetikos spintelėje šalia veidrodžio. Ir kaip ji galėjo jais kvėpintis? Kvepia bobučių kvepalais, pamaniau sau. Kitą rūšį uostydama negalėjau atsistebėti, ji kvepėjo taip gaiviai, visai nerožiškai, gaiviai, tarsi jūra, priminė mano turėtus gaivius kvepalus, kurie visai ne rožinių natų. Įkvėpus jų nukeliaudavau prie vandenyno.  Tokia spalvų ir kvapų, nuostabių, įvairiausių formų žiedų įvairovė užbūrė. Manyje gimė nauja meilė.

rozes

VDU Botanikos sodas

ROŽIŲ TERAPIJA KAUNE

Jau svajojau, kad kitais metais vėl norėsiu aplankyti šią nuostabią vietą. Ar rožių uostymą ir gėrėjimąsi galėčiau pavadinti rožių terapija? O taip! Tai pats geriausias būdas pamiršti darbus, rūpesčius, būti čia ir dabar – su nuostabiais kvepiančiais žiedais ir jų skleidžiama ypatinga nuotaika.

Norint aplankyti rožių sodą jų žydėjimo piko metu būtina žinoti, kada jos žydi. Kasmet šis laikas keliomis dienomis skiriasi. Taigi tąkart rožių žydėjimo piko metu negalėjau keliauti į pajūrį. Tada man šovė geniali mintis. Juk Kaune yra VDU botanikos sodas, ir jame greičiausiai yra rožių.

Nukeliavau ten. Prie pat įėjimo mus pasitiko gražuolės antys, tuomet žavus tiltelis vedantis link Oranžerijos. Gaila, tuomet tiltelis buvo uždarytas, todėl keliavome taku aplink pamatyti rožyno.

rozes

VDU Botanikos sodas

DIDŽIAUSIAS ROŽYNAS LIETUVOJE

Šiame rožyne auga daugiau nei 1 500 rožių veislių , iš viso daugiau nei 4 000 krūmų. Tai pati didžiausia rožių kolekcija Lietuvoje. Šiame rožyne galite rasti virš 200 istorinių rožių veislių. Istorinėmis arba senovinėmis rožėmis vadinamos tos veislės, kurios buvo auginamos prieš kelis tūstančius metų iki 1867 metų. Šiais laikais istorines rožes aplenkė modernios komercinės, nuolat reklamuojamos veislės ir daugelis senovinių rožių tapo labai retos. Kolekcijoje saugomos ir Lietuvos senuosiuose želdynuose / gėlių darželiuose augintos bei išlikusios rožės. Prie kiekvieno krūmo radau įsmeigtą lentelę, kurioje parašyta rožės rūšis ir atsiradimo metai. Jaučiausi savo rojuje. Pora valandų tiesiog ištirpo. Galėčiau čia gyventi, pamaniau sau.

rozes

VDU Botanikos sodas

 

ROŽIŲ ŽYDĖJIMO PIKAS

Nuo tada, kiekvienais metais laukiu rožių žydėjimo meto. Birželio mėnesį skambinu į gėlininkystės skyrių, ir sužinojusi kad jau rožių žydėjimo pikas, važiuoju patirti nuostabiai svajingą rožių magiją. Galite vadinti rožių terapija. Visi panašūs žodžiai tinka. Dažniausiai tai būna iškart po vasaros saulėgrįžos, kuri yra birželio 21d.

Skambinau ir šiandien, atsiliepusi maloni darbuotoja patvirtino: jau rožių žydėjimo metas. Važiuokite žiūrėti kuo greičiau, po savaitės gali būti nužydėję!

Todėl kviečiu visus, didelius ir mažus į rožių šalį, Kaune, Botanikos sode. Jeigu esate prie jūros, būtinai aplankykite Palangos Botanikos sodą.

Jeigu po apsilankymo nuspręsite, kad norite tokio grožio savo namų kieme, jį rasite Sibirkos rožyne Trakuose. Šių rožių mylėtojų rankos prisidėjo prie Palangoje ir Kaune esančių botanikos sode esančių rožynų. Šie rožių augintojai kartu su botanikos sodo komanda, dirbo net keturis metus atkuriant rožyną. Sibirkos rožyne rasite, net seniausių rožių veislių. Sodinukus geriausiai įsigyti ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį.

Ekologišką ir tikrą bulgarišką, damaskinės rožės hidrolatą ir rožių absoliutą rasite Kvapų namų parduotuvėje.

Ačiū, kad buvote su manimi, gražios Jums dienos, geros nuotaikos, ir malonių akimirkų, jei lankysite rožes!

 

rozes

ŠALTINIAI IR NUORODOS:

https://botanika.vdu.lt/lankytojams/darbo-laikas-ir-kainos

https://www.rozes.lt/collections/senovines-istorines-rozes

https://www.rozes.lt/pages/kontaktai

https://aromata.lt/lt/972/damaskiniu-roziu-eterinis-aliejus-studija

SKAITYKITE:

https://sveikatoszurnalas.lt/ka-jura-daro-tavo-smegenims/

error: Content is protected !!