Vabzdžių viešbutis. Žinote kaip jį pastatyti?

by

Pirmą kartą pamačiusi vabzdžių viešbučio nuotrauką apsidžiaugiau, jis man priminė vaikystę, atrodė panašus į fėjų namelį. Vabzdžių viešbutis, tai namukas populiarus daugybėje pasaulio šalių. Sodininkai jį stato ne tik kaip sodo puošmeną, vabalų viešbutis atlieka daug svarbių funkcijų. Kam jis reikalingas?

VABZDŽIŲ VIEŠBUTIS

Vabzdžių viešbutis suteikia prieglobstį vabzdžiams. Jis gali būti įvairių formų ir dydžio, priklausomai nuo to kokiems vabzdžiams skirtas. Vaisių ir daržovių augintojai tokius namelius savo soduose stato norėdami, kad apsigyventų vabzdžiai apdulkintojai. Vabzdžių apdulkintojų gausa visada garantuoja didesnį derlių. Daugeliui žmonių patinka boružėlės, jos naikina sodo kenkėjus. Tai natūralus būdas kovoti su sodo parazitais. Kai kurie vabzdžių viešbučiai pastatomi drugeliams, kad jie turėtų kur peržiemoti. Vabzdžių nameliuose lankosi vienišos vapsvos ir bitės, padaro savo lizdus, juose sudeda kiaušinėlius ir žiemoja.

FAKTAI APIE VABZDŽIUS

  • Yra daugiau negu aštuoni milijonai skirtingų rūšių vabzdžių ir jie sudaro apie 90 proc. visų pasaulio gyvūnų rūšių.
  • Vabzdžiai yra svarbūs augalų dauginimuisi. Jie apdulkina apie 85 proc. pasaulio augalų ir apie 80 proc. žmonių maistui vartojamų augalų rūšių, platina augalų sėklas. Bitės nėra vienintelės augalų apdulkintojos. Šį darbą taip pat dirba kamanės, vapsvos, musės, drugeliai ir kiti vabalai. Jeigu išnyktų vabzdžiai apdulkintojai, išnyktų didžioji augmenijos dalis bei augalėdžiai gyvūnai.
  • Vabzdžiai vėdina, purena ir papildo maisto medžiagomis dirvožemį. Jie ardo biologines atliekas, padeda skaidyti senus lapus ir medieną, dvėseną, mėšlą, todėl į dirvožemį greičiau patenka organinės ir mineralinės medžiagos. Vabzdžiai padeda plisti ir skaidymo funkciją atliekantiems grybams.  Skruzdėlės ir vabalai iškasa dirvožemyje kanalus, kurie pagerina vandens ir maisto medžiagų pasiekiamumą augalams.
  • Žmonės yra prisijaukinę tik vieną vabzdį – bitę. Įrengus vabzdžių viešbutį, galima visus metus stebėti, susipažinti su jų gyvenimu ir funkcijomis gamtoje.
  • 5 procentai vabzdžių rūšių yra priskiriami prie kenkėjų, tačiau dauguma vabzdžių minta sodo ir daržo parazitais, gyvais augalais arba trūnijančiomis jų liekanomis. Vabzdžiais minta daugelis žinduolių, paukščių, žuvų, varliagyvių ir roplių. Vabzdžių mažėjimas gali sukelti daugelio kitų rūšių nykimą.

VABALŲ VIEŠBUTIS – PASIDARYK PATS

MEDŽIAGOS STATYBOMS

Vabzdžių viešbučių rėmas dažniausiai daromas iš medienos, viduje padarant daug skyrelių, priklausomai nuo to, kokiems vabzdžiams jis skirtas. Viduje gali būti akmenys ar senos plytelės, medžių kaladėlės, įvairi mediena, seni kelmai, žievė, surištos nendrės, bambukas, šiaudai, kankorėžiai, šakelės, samanos, lapai, senos raudonos plytos su skylutėmis. Išgręžtos skylės viešbučio medžiagose skatina vabzdžius apsigyventi, susukti lizdus ir palikti lervas subrendimui. Įvairūs skylių komponentai ar dydžiai, naudojami įlindimui į vabzdžių viešbutį, traukia skirtingas rūšis.

Kuo įvairesnės namelio medžiagos, tuo daugiau vabzdžių rūšių pritrauksite, nes daugelis vabzdžių gyvena tik tam tikros rūšies terpėje. Gamtoje vabzdžiai žiemoja sausoje medienoje, po nudžiūvusių medžių žieve, miško paklotėje ar medžių drevėse. Vabzdžių namelis gali būti žiemojimo vieta, o naktiniams vabzdžiams slėptuvė dienos metu.

VIENIŠOS BITĖS IR VAPSVOS

Vapsvos minta įvairių kenkėjų kiaušinėliais, taip sustabdydamos jų plitimą. Jos yra vienas svarbiausių vabzdžių kenkėjų naikinime. Vapsvos aplankys, jei jūsų sode bus žydinčių augalų. Vienišos vapsvos negyvena avilyje su motina. Yra patinų ir patelių. Apvaisinta patelė padaro lizdą iš medžio ar akmens ir gręžia į medieną. Vabzdžių nameliuose apsigyvena vienišos bitės. Bičių viešbutis yra sukuriamas iš pjauto medinio rąsto arba nupjauto medžio kamieno dalies, kurioje maždaug kelių centimetrų atstumu įgręžiamos įvairaus dydžio (pvz., 2, 4, 6 ir 8 mm) skylės. Jie pritraukia daugybę bičių. Skylės turi būti šiek tiek pakreiptos, kad nepatektų lietaus vanduo. Taip pat naudojami akmens blokai. Skylės gręžiamos į medžiagą, bet ne taip, kad būtų sukurtas tunelis į kitą medienos pusę. Landos turi būti lygios, kad trapūs vabzdžių sparnai būtų apsaugoti.

Geriausia vieta viešbučiui – ten kur šilta, pavyzdžiui pietinėje namo pusėje. Pirmieji vabzdžiai būna aktyvūs žiemos pabaigoje, todėl aktyviai ieško vietos kur apsigyventi. Kai kurios rūšys savo lizdus įrengia kur yra molio, tarp akmenų, smėlio arba plytų. Paprastas bambuko ar nendrių pluoštas, surištas ar įdėtas į seną skardinę, pakabintas šiltoje vietoje tiks vienišoms bitėms. Bambukas turi būti supjaustytas tam tikru būdu, kad vabzdžiai galėtų  lengvai patekti. Galima pridėti šeivamedžių, rožių ar gervuogių ūglių stiebų, kurie bus maisto šaltinis.

BORUŽĖLĖS

Boružėlėmis galima pasirūpinti, sudėjus daugybę šakelių ar šiaudų į atvirą medinę dėžę, taip, kad būtų daug mažų ertmių. Boružėlėms patinka žiemoti didesnėse grupėse, todėl tai paskatins jas įsikurti jūsų pagamintame namelyje.

boružėlė

Boružėlė

DRUGELIAI

Drugeliai, užmigę žiemos miegui, mėgsta apsaugotas vietas, tokias kaip įtrūkimai namuose, pastogėse, lapų ryšuliuose. Kai kuriuose vabzdžių viešbučiuose padaromi drugelių skyreliai su vertikaliais plyšiais, kurie pritaikyti jautriems gyvūnų sparnams. Drugeliai jau treti metai iš eilės nykstanti vabzdžių rūšis. Jeigu norite sulaukti drugelių savo sode, pasodinkite klemalių, gvaizdūnių, astrų, serenyčių, ežiuolių. Šie gražuoliai vabzdžiai atlieka ne tik sodo puošmenos, bet ir žiedų apdulkintojų funkciją.

Vabzdžių viešbutis

Vasarą ežiuoles lanko drugiai

PARAZITINIAI VABZDŽIAI

Parazitiniai vabzdžiai taip pat pasinaudoja galimybe naudotis vabzdžių viešbučiu. Parazitinės vapsvos deda kiaušinius tarp kitų lizdų, ​​kad aprūpintų savo lervas lengvai prieinamu maistu, pačios jų nemaitindamos. Viešbučiai pritraukia ir plėšrius vabzdžius, kurie padeda kontroliuoti nepageidaujamus vabzdžius kenkėjus. Pavyzdžiui, auslinda labai naudingas vabzdys vaismedžiams, nes ji suvalgo amarus, kurie gyvena ant medžių ir trikdo vaisių augimą. Molinis gėlių vazonas, pakabintas atvirkščiai, pripildytas šiaudų, vilnos ar pjuvenų, bus idealus namas auslindoms.

KAMANĖS

Kamanės auginamos nedideliuose aviliuose. Jos apdulkina šiltnamiuose augančias daržoves. Gamtoje kamanės gyvena urveliuose žolėje. Stebėkite, gal ir jos aplankys namelį. Dirbdami sode nenustebkite, galite pastebėti  nematytų vabzdžių rūšių, kurie lankysis namelyje.

SKAITYKITE:

Bičių gyvenimas – kaip bitės gamina medų

Kada žydi rožės?

Geriausiai orą valantys kambariniai augalai

SEKITE MUS FACEBOOKE

 VABZDŽIŲ VIEŠBUTIS – PRIEMONĖ PRIEŠ JŲ IŠNYKIMĄ

Bitės ir kiti vabzdžiai apdulkintojai sparčiai mažėja visame pasaulyje dėl pramonės, mobilaus ryšio dažnių stiprinimo, ūkių naudojančių glifosatą ir kitus chemikalus. Vabzdžių reikšmė gamtai ir biologinei įvairovei, žemės ūkiui, žmonių sveikatai neįkainojama. Dėl šios priežasties vabalų viešbutis ne tik puošmena jūsų sode.

Vabzdžių viešbučiai visame pasaulyje statomi ekologiniuose ūkiuose sodų centruose, užeigų ir restoranų soduose, įvairiose turistinėse vietose. Kruopščiai suprojektuotas, dekoratyvus namelis gali būti sodo puošmena ir edukacinė priemonė Jūsų vaikams, anūkams ir Jums patiems. Suteiks galimybę  pažvelgti iš arčiau į vabzdžių gyvenimą, ugdys dėmesingumą gamtai ir aplinką tausojantį požiūrį. Vabzdžių viešbučio statybos – įdomus užsiėmimas, jį galite planuoti kaip smagią pramogą vasaros kasdienybei paįvairinti. Kiek žemiau pamatysite kaip vabzdžių viešbutis atrodo skirtingose pasaulio šalyse. Pasidaryk pats, tai nėra sunku, bitutės ir boružėlės Tau padėkos.

Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis
Vabzdžių viešbutis