1989 metais JAV buvo atlikti tyrimai, kuriems vadovavo Nacionalinė Aeronautikos ir Kosmoso administracija – NASA. Buvo siekiama surasti geriausius augalus, kurie išvalytų orą kosminių stočių patalpose. Šis tyrimas įrodė, kad kai kurie kambariniai augalai sugeria anglies dioksidą, fotosintezės metu išskiria deguonį ir gali būti natūralus būdas pašalinti lakiuosius organinius teršalus tokius kaip benzenas, formaldehidas ir trichloretilenas iš gyvenamosios aplinkos. Šių toksinų mūsų namuose daug, jeigu turime laminuotas grindis ar OSB plokštės baldus.
KAMBARINIAI AUGALAI VALO ORĄ
Augalai kvėpuoja per mikroskopines savo lapų poras. Ore sklandančios teršalų dalelės patenka į augalą per jo lapų poras, keliauja į augalo šaknis, kur yra suskaidomos į medžiagas, tinkamas augalų ir mikrobų mitybai. Augalai tikrąja ta žodžio prasme „suvalgo“ ore esančias kenksmingąsias medžiagas. Kambariniai augalai kvėpuodami per lapus nuolat išskiria drėgmę, todėl aplinkoje mažėja bakterijų, dulkių.
NASA mokslininkai išskyrė 10 geriausiai kambario orą išvalančių augalų.
GEBENĖ LIPIKĖ – HEDERA HELIX
Įnešus į kambarį Gebenės augalą, teršalų po šešių valandų sumažėjo net 60 proc. Praeityje šio augalo lapai ir uogos buvo naudojamos kaip vaistai bronchitui ir kosuliui gydyti, tačiau kai kuriems gyvūnams lapai gali būti nuodingi. Gebenės lengvai prisitaiko prie įvairių sąlygų, pakenčia ūksmę, bet geriausiai auga gerai apšviestoje vietoje. Augimo laikotarpiu reikia gausiai laistyti. Gebenės sodinamos į trąšų, vandeniui laidų dirvožemį sudarytą iš komposto, smėlio ir nedidelės dalies durpių. Prieš sodinant padarykite gerą drenažą.
VĖZDŪNĖ – SPATHIPHYLLUM MAUNA LOA
Šis augalas puikiai iš jūsų kambario oro išvalo benzeną ir formaldehidą. Anturiai gražiausi būna tada – kai auga labai šviesioje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje. Pakenčia tamsesnes vietas, tačiau tada nežydi ir auga lėčiau. Sodinami į vandeniui laidų, purų ir trąšų dirvožemį, geriausia sudarytą iš dviejų dalių komposto, po vieną dalį mažai susiskaidžiusių durpių, daržo žemės ir smėlio. Dugne padarykite gerą drenažą iš skaldos.
AGLAONEMA – AGLAONEMA MODESTUM
Aglaonema šiek tiek panaši į difenbachiją, nes yra šios gėlės giminaitė. Tik aglaonema nuo savo giminaitės skiriasi siauresniais lapais ir mažesniu dydžiu. Aglaonema yra krūmo formos, ilgai žydi. Aglaonema mėgsta gerą apšvietimą. Vasarą, karščiausiomis dienos valandomis gėlę reikia apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Žiemą gėlei reikalingas ypač ryškus ir intensyvus apšvietimas. Nuo pavasario iki rudens augalą būtina laistyti gausiai, žiemą laistymas suretinamas iki vidutinio. Sodinama į velėnos žemę, lapinę žemę, durpines ir smėlį (2:1:1:1). Į šį mišinį galima pridėti šiek tiek medžių anglies ir plytų duženų, o ant vazono dugno padėti gerą drenažą.
BAMBUKINĖ PALMĖ – CHAMAEDOREA SEIFRIZI
Šis augalas žinomas kaip nendrinė ar bambukinė palmė. Ši maža palmė mėgsta vietas ant rytinės ar vakarinės palangės, apsaugotas nuo tiesioginių saulės spindulių. Augalas žydi ir augina uogas, puikiai filtruoja benzeną ir trichloretileną. Laistyti dažnai nereikia. Statykite ją šalia kompiuterio – ji mažina magnetinio lauko kenksmingumą. Būtų puiku, jei šį augalą padėtumėte netoli baldų, kurie į orą išskiria formaldehidą.
DRACENA MARGINATA
Augalas mėgsta šviesą, tačiau reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Dracenos kilusios iš atogrąžų, mėgsta drėgmę, bet netoleruoja perlaistymo. Todėl nepalikite vandens pertekliaus lėkštėje ir laistykite tada, kai žemė beveik išdžiūva. Persodinimui rinkitės pailgą molinį vazoną, padarykite gerą drenažą. Sodinkite į žemių ir durpių mišinį.
DRACENA FRAGRANS
Dracena nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, jie greitai pažeidžia augalą, todėl geriausią laikyti šviesioje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje arba daliniame pavėsyje. Reikia laistyti reguliariai – vasarą daugiau, o žiemą rečiau. Stebėti augalo žemę ir lieti jai išdžiuvus.
BENDŽIAMINO FIKUSAS – FICUS BENJAMINA
Šiems fikusams parinkite gerai apšviestą vietą, tačiau vasaros metu saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių. Žiemą laikykite pietų pusėje. Vasarą – rytų arba vakarų. Šio augalo negalima sukioti ir kilnoti iš vienos vietos į kitą, nes gali numesti visus lapus. Laistykite kai vazono dirvožemis pradžiūvęs. Šių augalų auginimui tinka universali, kambariniams augalams skirta žemė, kurios galima įsigyti sodo prekių parduotuvėje.
Daugiau skaitykite
Bičių gyvenimas – kaip bitės gamina medų
TRIJUOSTĖ SANSEVJERA
Šiam augalui tinka šviesi, saulėta vieta, gali būti pasiekiama tiesioginių saulės spindulių, jeigu tik augalai stovi atokiau nuo lango stiklo. Sodinamos į vidutinio trąšumo, vandeniui laidų dirvožemį. Jo galima paruošti iš lygių dalių komposto, daržo žemės ir smėlio. Sansevjeros sodinamos į negilų, bet platų vazoną, kad būtų vietos daugintis. Dugne padaromas geras drenažas.
KAMBARINIAI AUGALAI JŪSŲ NAMAMS
Kambariniai augalai ne tik puošia ir pagyvina namų erdves, bet ir yra naudingi mūsų sveikatai. Ačiū, kad užsukote! Jeigu jums patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo su draugais.