Kelionė į Kiniją

Ervinas Sventickis

by

Mano kelionė į Kiniją, įspūdžiai arba tai kas man kaip lietuviui nepatinka gyvenant ir keliaujant joje.
Keliaudami į kitas valstybes mes daugmaž žinome ko tikėtis ten nuvykus.

Tačiau Kinija yra valstybė tolimojoje Azijoje, apie kurią dažnas lietuvis nedaug ką žino. Kaip žmonės gyvena ten? Ką jie daro kitaip? Pasidalinsiu savo įžvalgomis kodėl gyvenimas ar net keliavimas Kinijoje nėra toks paprastas kaip gali atrodyti. Jau trys metai kaip gyvenu ir keliauju šioje šalyje.

KELIONĖ Į KINIJĄ – INTERNETAS

Atrodo toks paprastas ir visur prieinamas dalykas be kurio mes savo gyvenimo neįsivaizduojame, ypač būnant ar lankantis svetimoje šalyje. Negalima teigti, kad Kinijoje jo nėra. Problema ta, kad Kinija jį užblokavusi. Beveik visi ne kiniški puslapiai ir programėlės kaip Facebook, Instagram, Google, Youtube ir t.t yra užblokuoti Kinijos vyriausybės sprendimu.

Žinoma nėra padėties be išeities ir į pagalbą visa tai apeiti pasitelkiamas VPN (virtualus privatus tinklas). Prieš vykstant į Kiniją būtina atsisiųsti programėlę į telefoną. Naudojant VPN internetas veikia gana lėtai ir vaizdo bei video kokybė nėra pati geriausia, be to jį naudojant kiniškos programėlės telefone labai sunkiai arba beveik neveikia, todėl nuolat tenka atsijunginėti ir prisijunginėti prie VPN.

Lyg to dar būtų maža, vis daugiau VPN programėlių tampa neaktyvios ir pradeda apskritai nebeveikti. Visa tai prieinamumą prie mums įprasto interneto daro dar sunkesniu.

MAISTAS

Maistas Kinijoje yra šiek tiek kitoks nei pas mus. Jo būna įvairiausio. Tačiau čia maistas yra aštrus, tokį nuolat valgant skrandį pradeda skaudėti ir su virškinimu kyla problemų. Žinoma einant į restoraną visada reikia prašyti neaštraus ( kinietiškai-bu lada).

Ne taip ir skaniai atrodo tie karštieji puodai kur į verdantį puodą tiesiog sumetamos įvairiausios daržovės ir mėsa. Kai išverdama tiesiai iš jo ir valgoma. Taip pat apetitas dingsta kai pasiūloma šuniena ir pan.

Kalbant apie maistą taip pat nesiūlau valgyti gatvės restoranuose ar pirkti jį gatvės turguose kur daugelyje vietų jis laikomas antisanitarinėmis sąlygomis. Verta paminėti kad vienas mėgstamiausių ir dažniausiai sutinkamų vaisių yra durianas, jis naudojamas ir įvairiuose pyraguose bei picose.

Populiariausias delikatesas Kinijoje – vištos koja! Yra žmonių, kurie valgė gatvėse ir jiems patiko toks maistas, tai turbūt kiekvieno pasirinkimas.

Suprantu kad tai egzistuoja kiekvienoje šalyje. Tačiau su rūkymu čia didelė problema. Kinija-tai rojus rūkaliams. Nes rūko visi ir visur. Kiniečiams- tai viso gyvenimo vienintelė ir svarbiausia prasmė. Tikiuosi nenustebsite jei pamatysite, kad rūkoma ir visuose restoranuose bei kavinėse, parduotuvėse prie prekystalio, keleiviniuose traukinių vagonuose, namuose ar visur kur tik įmanoma.

Ateinate į parduotuvę ir rūkantis pardavėjas jums pasveria mėsą ar paduoda pinigus. Tai yra tipinė situacija. Visuose prekybos centruose tualetai visada prirūkyti. Viešieji tualetai Kinijoje – jų pagrindinė funkcija – kaip patalpa rūkymui. Kažin ar egzistuoja kokie nors ribojimai prieš rūkymą. Ko gero ne. Susidaro toks įspūdis, jog rūkymas dar ir skatinamas.

DALYKAI KURIŲ TRŪKSTA

Kai kurie dalykai Kinijoje tiesiog neegzistuoja. Tokie dalykai kaip sūris ar varškė, juoda duona, sviestas ir visas kitas mums įprastas maistas.

Tipiškuose butuose niekada nerasite vonios. Kartais atrodo, kad lovos čia kietesnės už betoną, minkštai ir patogiai išsimiegoti nepavyks.

Kinija tai viena užterščiausių šalių žemėje. Visuose didmiesčiuose ir miestuose tvyro tirštas smogas. Kartais tikrai neįmanoma kvėpuoti ar net atidaryti lango pravėdinimui.

Čia nenuvažiuosi prie kokio ežero ar upės pasimaudyti. Ir žinoma jokiu būdu negalima gerti vandens iš čiaupo. Reikia eiti su dideliais buteliais lauk ir prisipildyti arba kas savaitę užsakinėti vieną milžinišką butelį ir tada gerti. Taip pat susidaro įspūdis, kad kinai tikri šiukšlintojai, nes šiukšlės mėtosi daug kur.

KALBOS BARJERAS

Gyvenant ar keliaujant po Kiniją kalba tampa tikras iššūkis. Kinų kalba viena sunkiausių pasaulyje, daugybė hieroglifų ir tonų, ir visa tai išmokti ir prisiminti nėra lengva. Kinijoje praktiškai niekas (net ir didžiuosiuose miestuose) nekalba angliškai ar jokia kita užsienio kalba.

O jei pasitaiko, kad ir moka tai tikrai nesiryžta ir visada reikalauja užsieniečių kalbėti kiniškai. Visi reikalai dažniausiai tvarkomi skambinant ir tariantis bei aiškinantis kinų kalba. Nėra lengva net sužinoti laiką (pvz. autobusų tvarkaraščių), nes laikas yra parašytas hieroglifais. Žinoma pagelbėja vertimo programėlės.

ŽMONIŲ ELGESYS

Kinai tikrai nėra padoriausia tauta. Pirmas įspūdis atvykus į šalį: taksistas atidaro duris sustojus prie šviesoforo ir taip garsiai ir riebiai nusispjauna. Spjaudomasi visur ir atvirai, rėkiama gatvėje ir kur tik papuola. Stovint eilėje visada kas nors užlenda. Gatvėje pagrindinė taisyklė: nėra jokių taisyklių! Reikia net ir degant žaliai atidžiai žiūrėti ir dairytis, nes tikrai nutrenks jei pėsčiasis nepraleis visų važiuojančiųjų.

Viskas paprasta – arba tu praleidi visus arba tave tiesiog nutrenkia ir nesižvalgydami nuvažiuoja tolyn. Pastebėta tendencija, kad autobusų vairuotojai įžūliai lekia ir stengiasi aplenkti automobilius. Tad Kinijoje tikrai smagiai pasivažinėsite autobusais.

ATSKIRTIS IR IZOLIACIJA

Kartais būnant Kinijoje gali pasijausti kaip kitoje planetoje. Dėl atstumo tarp Lietuvos ir daugumos kitų šalių, atsiranda nemažas laiko skirtumas: 5 ar 6 valandos. Jei atsiranda kokių nors skubių reikalų, su likusiu pasaulio susisiekti mažai galimybių, nes ten naktis ir visi miega, reikia laukti vėlaus vakaro norint tą padaryti.

Situaciją sunkina ir tai, kad čia negalima atsiskaityti Mastercard ar Visa kortelėmis, jos yra nepripažįstamos, todėl būtina turėti grynųjų ar pasidaryti kinietišką banko kortelę. O ką gi bepridursi su kinietiška Unionpay kortele negalima daryti pervedimų į užsienį. Išvis pervesti pinigus už Kinijos ribų yra uždrausta!

VIZOS GAVIMAS

Kelionė į Kiniją ir kiniškos vizos gavimas tai tikras galvos skausmas. Reikia pateikti krūvą dokumentų, ir tai be aplikacijos, kurioje reikia nurodyti visas keliones detales ir visą asmeninę informaciją, paso kopiją ir t.t

Ambasadoje taip pat reikalaujama nuskenuoti visus pirštų antspaudus. Neretai kažkas netinka ir reikia kreiptis pakartotinai kitą dieną. Net ir pateikus visus dokumentus ambasada gali pasikviesti į pokalbį ar išvis neišduoti vizos. Tai vienas iš pačių sunkiausių dalykų gyvenant čia.

EKSTREMALUS KLIMATAS

Atvykus iš Lietuvos ar Europos, Kinijos klimatas ne visiems gali pasirodyti priimtinas. Žinoma tai priklauso nuo provincijos į kurią atvykote. Kaip pavyzdį paimsiu sostinę Pekiną ir jo apylinkes. Žiemą čia kasdien saulėta ir visada minusinė temperatūra bei šalta ir sausa. Tuo tarpu  vasarą visada karšta.

Kartais būna smėlio audros, dėl šalia esančios Gobio dykumos. Esant šalies pietuose dar karščiau, vasaromis ir ne tik einant laukan tenka skęsti ir net virti savame prakaite. Kartais reikia imti skėtį ir slėptis nuo saulės, nes ji čia yra žudančiai kaitri ir ryški. Lauke taip tvanku, kad neįmanoma normaliai kvėpuoti. Tad viduje sunku ištverti be oro kondicionieriaus. Lietuvoje klimatas švelnesnis.

DAUGIAU KELIONIŲ:

Gran Kanarija sala

Vokietija Bavarija lankytinos vietos

Kinija: kelionė į autonominį Xinjiang regioną

Korfu sala

Pietų Prancūzija

Nica – Kanai – Monakas – Alpės

Isola del Garda – Italija

POLITINĖ SISTEMA

Galbūt nereikėtų visko versti ant politikos, bet keletą dalykų norėčiau paminėti. Komunistinės Kinijos politiniai sprendimai yra pražūtingi tiek vietiniams, tiek atvykusiems keliautojams. Vyriausybė bando naikinti etnines mažumas, uigūrus, uždarant juos į koncentracijos stovyklas.

Todėl keliaujant, ypač užsieniečiams, draudžiama apsistoti daugumoje viešbučių, kad tik niekas į tą pusę nekeliautų. O kaip su religija? Kinija ir jos vienintelis dievas yra diktatorius Ši Džinpingas.

Visos visų religinių institucijų knygos kaip Biblija, Koranas parašyti ir pertvarkyti pagal jo mintis ir idėjas. Ne tik krikščioniškosios bažnyčios, musulmoniškosios mečetės, bet net ir budistinės šventyklos, statulos patyliukais ir palaipsniui yra griaunamos ir naikinamos.

Nesenai buvo išleistas įstatymas- nuo šiol mokyklose bus atsisakoma anglų kalbos pamokų, vietoj to bus pamokos apie Ši Džinpingo mintis. Juk visi gyventojai, ypač moksleiviai turi būti vienodi ir mąstyti vienodai, visų mintys turi sutapti su pono dievo, diktatoriaus mintimis, ar ne taip?

KELIONĖ Į KINIJĄ – APIBENDRINIMAS

Pabaigai pasakysiu, kad daugelis žmonių, kam teko susidurti akis į akį, kinus vadina baisiausia tauta pasaulyje. Sakoma, kad Kinija ir jos šalies žmonės išnaudoja visus ir viską iki paskutinio lašo kur tik įkelia koją. Po kinų nelieka nieko. Ar tai tiesa, nukeliaukite ir įsitikinkite patys.

kelionė į kinijakelionė į kinijakinijakinijakinijaVisur Kinijos prezidento nuotraukosVisur Kinijos prezidento nuotraukos