Apiterapija – bičių terapija

by

Apiterapija – tai bičių terapija, buvimas šalia bičių ir kvėpavimas jų iš gamtos surinktais sveikatai naudingais produktais.

Visi bičių produktai pasižymi antivirusinėmis, antibakterinėmis, priešuždegiminėmis, priešgrybelinėmis, antioksidacinėmis savybėmis, stiprinančiu, stimuliuojančiu, tonizuojančiu poveikiu. Juose gausu vitaminų, mineralinių medžiagų.

Apiterapija – kitaip bičių terapija

Pastatomas nedidelis namelis, kuriame gali atsigulti vienas arba du žmonės. Jame įrengiami aviliai ir apgyvendinamos kelios bičių šeimos. Ant avilių viršaus padaromi gultai. Iš avilių, per nedideles skylutes skverbiasi ir namelio vidų užpildo gamtoje surinktų medžiagų kvapai.

Prieš apiterapijos seansą nuo avilių viršaus nuimamos medinės lentjuostės, kad poveikis būtų stipresnis. Tiesioginio kontakto su bitėmis žmogus neturi – juos skiria specialios metalinės grotelės. Bitės negali patekti į namelį, kuriame guli žmogus. Jos į savo avilius įskrenda iš lauko pusės. Namelis sukurtas taip, kad mus pasiektų bičių skleidžiamos gydančios mikrovibracijos, šiluma ir svarbiausiai garų forma avilyje esančios gydančios medžiagos, tuo pačiu netrikdant bičių gyvenimo ir kasdienybės.

Bičių terapija
Giedrius Kalnius savo bičių terapijos namelyje. foto: ve.lt
apiterapijos namelisbičių terapijos gultasbičių terapija slovėnijoje
Bičių terapijos namelis Slovenijoje
Apiterapijos nameliai
Bičių terapijos nameliai Ukrainoje, netoli Lvovo
bičių terapijos namelis
nuotr. klaipeda.diena.lt

Kuo naudinga apiterapija?

 • stiprina imunitetą;
 • gerina kraujotaką;
 • padeda esant endokrininės sistemos sutrikimams;
 • stiprina nervų sistemą, ramina;
 • padeda kenčiantiems nuo žemo ar aukšto kraujospūdžio;
 • mažina stresą;
 • padeda kenčiantiems nuo depresijos.
 • padeda turintiems kvėpavimo sutrikimų
 • padeda turintiems nemigos sutrikimų
 • skatina audinių regeneraciją
 • gerima emocinę būseną
 • gerina raumenų tonusą, sumažina įvairios kilmės skausmus
 • padeda gydant artritą, podagrą, išsėtinę sklerozę, juostinę pūslelinę, infekcijas, žaizdas, nudegimus, opas ir kt.
 • palengvina menopauzės simptomus

Aromaterapija

Atidarius avilių viršų namelis prisipildo visu bitės gyvenimu, kitaip tariant jos gaminamų produktų kvapu. Viskas ką įkvepiame iškart patenka į mūsų organizmą. Tai medus, bičių pikis, vaškas, žiedadulkių ir nektaro ekstraktai, fitonicidai – antimikrobinių savybių turinčios medžiagos, kurias į aplinką išskiria augalai.

Pabuvęs tokioje aplinkoje valandą ar visą naktį žmogus jaučiasi pailsėjęs, pilnas jėgų. Organizmas prisipildo daugybe organizmą gydančių ir regeneracijos procesus sukeliančių medžiagų.

Apiterapijos namelis tarsi didelis plaučius gydantis inhaliatorius

Bitės palaiko pastovią +36°C temperatūrą avilyje. Naudodamos kūno šilumą išdžiovina surinktą nektarą, kuris vėliau virsta į medų. Drėgmei išgaravus, jos lygis būna apie 70–75%. Šiltame, drėgname ore pilna vertingų lakiųjų medžiagų, todėl apiterapijos namelis prilyginamas didžiuliam inhaliatoriui.

Kai žmogus kvėpuoja antimikrobinių dalelių prisotintu oru – pagerėja plaučių veikla, palengvėja kvėpavimas, stiprėja imunitetas. Tarp bitininkų daugybė ilgaamžių, dabar žinote kodėl. Ši terapija kaip papildoma gydymo priemonė gali būti naudojama kvėpavimo sutrikimų turintiems žmonėms, sergantiems lėtine obstrukcine plaučių liga, sergantiems bronchitu, turintiems silpną imunitetą.

Bitės skleidžia mikrovibraciją – tai tarsi masažas

Žmogų veikia bičių skleidžiamas garsas: jeigu prisiliestumėte prie avilio, pajaustumėte, kaip per rankas pereina lengva mikrovibracija, kurią savo kūnais bei sparneliais sukuria bitės. Ši mikrovibracija teigiamai veikia galvos smegenų kraujotaką, endokrininę sistemą, normalizuoja kraujospūdį, ramina nervų sistemą, atpalaiduoja.

Bičių dūzgesys, jų kalbėjimas tarpusavyje, pagal poveikį žmogaus psichikai prilyginamas jūros ošimui, apie jį rašėme anksčiau straipsnyje apie vandenyno terapiją. Bičių biolaukas yra tapatus žmogaus biolaukui, todėl bičių namelyje žmogus jaučiasi gerai: normalizuojasi kraujospūdis, širdies ir smegenų kraujotaka, gerėja raumenų tonusas, sumažėja raumenų spazmai, dingsta skausmai.

Atsigauname emociškai – padeda atsipalaiduoti

 Avilio temperatūra visada būna iki +36 °C šilumos. Net uždėjus ranką ant medinių lovos lentų, gali pajusti avilio šilumą. Ji perduodama ir žmogui. Kai jaučiamės emociškai ir fiziškai išsekę, pervargę, lengvai susergame. Po bičių virpesių ir šilumos masažo atsistato nervų sistema, pagerėja emocinė būsena, susibalansuoja ir atsistato žmogaus biolaukai, suaktyvėja kraujotaka.

Bičių terapija ypatingai naudinga gydant depresiją, nerimą, stiprina kūrybines galias, jausmus, ramina, atpalaiduoja, pakelia nuotaiką, sumažina stresą, didelį kraujospūdį, turi įtakos kvėpavimo sistemai, lytinėms funkcijoms, padeda miego sutrikimų turintiems žmonėms, skatina audinių regeneraciją. Atsipalaidavimas tarp bičių yra ypatingas. Namelyje apimantis ramybės jausmas ypač tinka meditacijai arba miegui.

Moksliniai tyrimai apie bičių poveikį mūsų organizmui

Apiterapija padeda kepenims

Padeda gydyti burnos gleivinės uždegimą

Antimikrobinės bičių produktų savybės

Apiterapija palengvina menopauzę

Medus, pikis ir bičių pienelis – nauda sveikatai

Priešgrybelinis bičių produktų poveikis

Kaip pastatyti bičių namelį apiterapijai?

Namelį gali susiręsti kiekvienas bitės mylintis žmogus. Geriausiai jį statyti iš kedro medienos, bet žinant išlaidas ir šios medienos kainas, puikiai tiks ir pušis. Stogą būtina daryti piramidės formos. Po vienu gultu telpa trys aviliai su trimis bičių šeimomis. Vienoje bičių šeimoje gyvena apie 50–60 tūkstančių bičių, o po vienu gultu dūzgia virš šimto tūkstančių bičių. Gultai taip pat daromi iš pušies.

Viskas priklauso nuo to, kokio dydžio namelio norite. Optimaliausia du gultai su šešiomis bičių šeimomis. Didesniame namelyje galima pagaminti keturis gultus ir apgyvendinti 12 bičių šeimų, šešias vienoje namelio pusėje, šešias – kitoje.

Bitininkai pasakoja, kad tokiame namelyje gyvenančios bitės prineša mažiau medaus, bet šeimos, nors tam tikra prasme ir yra trikdomos, vystosi gerai – didelių skirtumų tarp namelyje esančių ir kitų bityno šeimų nedaug.

Daugiau skaitykite

Bičių gyvenimas – kaip bitės gamina medų

Bičių pikis arba propolis – kas tai ir kaip naudoti?

Šalavijų arbata

Vonia – Jūsų sveikatai

Moliūgai nauda sveikatai

Peršalimo simptomai ir gydymas

Svarainiai Jūsų imunitetui

Kmynai padeda lieknėti

Imbieras – nuo galvos skausmo ir kosulio

Margainis – greita pagalba kepenims

Apiterapija – bičių terapija naudingi patarimai

 • Telefoną palikite automobilyje. Tai padės visiškai atsipalaiduoti ir netrikdys jūsų.
 • Geriausias laikas apsilankyti namelyje – vakaras, kai leidžiasi saulė. Bitės, grįžusios iš laukų, tvarko ir garina per dieną suneštą nektarą. Tai tęsiasi iki saulėtekio. Paryčiui garsai po truputį darosi tylesni, vos prašvitus bitės kimba į dienos darbus.
 • Bičių terapiją geriausia atlikti nuo gegužės iki rugsėjo mėn., kol bitės susiruošia žiemoti.
 • Bičių terapija turėtų trukti apie dvi valandas. Rekomenduojama atlikti tris seansus. Atvykimo datą su bitininku suderinkite iš anksto.

Lietuvoje apiterapija – bičių terapija mėgstama žmonių. Bičių namelius galite rasti mažiausiai dešimtyje vietovių.  Vienas iš jų Kretingos raj, Barkelių km. Kalniaus sodyboje.