Vonia – Jūsų sveikatai

by

Vonia šiandienos laikais prarado populiarumą. Visiems skubant ir bėgant nebeliko švento maudymosi ritualo. Dažniausiai nebeturime laiko maudytis vonioje, ramiai pamirkti. Einame į dušą, greitai nusiprausiame ir bėgame daryti dienos darbų. Šiandien papasakosime, kodėl vonia reikalinga, ir kodėl mirkimą vonioje reikėtų įtraukti į savaitės dienotvarkę.

Maudymasis dar nuo antikos laikų buvo laikomas šventu ritualu. Ar nemanote, kad ir Jūs bent kartą savaitėje turėtumėte rasti sau laiko pasijausti kaip tikra Romėnų deivė?

Vonia sukelia laimės jausmą

Pasinerti į šiltą vonią šiuo metų laiku gera. Ypač kai užklumpa šalčiai. Gulėjimas vonioje skatina laimės hormono serotonino gamybą – tai svarbi jūsų nuotaikos, reakcijos į stresines situacijas ir bendros smegenų sveikatos reguliavimo dalis. Pagulėjus vonioje užplūsta malonus ramybės jausmas, pasitenkinimas. Šis laimės jausmas padeda Jums atsipalaiduoti prieš miegą. Pagulėję vonioje, ryte atsikelsite pailsėję ir pilni energijos.

Vonia padeda geriau išsimiegoti

Turbūt girdėjote, kad žemesnė kūno temperatūra padeda išsimiegoti geriau. Daugelis miego specialistų rekomenduoja miegoti vėsiose patalpose, kuriose temperatūra būtų ne aukštesnė nei 19 C°. Šilta vonia padeda jūsų kūnui sukelti šią būseną. Giliai atsipalaidavus šiltoje vonioje kūno temperatūra pakyla, tačiau išėjus iš vonios kūnas greitai atšąla skatindamas melatonino gamybą ir išsiskyrimą. Taigi įsisukite į purų rankšluostį, išsitepkite kūną mėgstamu aliejumi ar kremu ir eikite miegoti.

Vonia veikia priešuždegimiškai ir gerina imunitetą

Šiluma skatina kraujotaką ir limfos judėjimą, nuramina skaudančius ir pavargusius raumenis, skatina kraujo cirkuliaciją, atveria nosies kraujagysles, padeda sumažinti nosies užgulimą, galvos skausmą ir raumenų įtampą. Jeigu prieš lipdami į vonią, į ją įdėsite mineralinių druskų, tokių kaip Epsom (Magnio sulfatas) ar Himalajų, vonia organizmą papildys magniu, bei padės šalinimo organams greičiau detoksifikuoti susikaupusius nuodus. Tai bus ne tik atpalaiduojanti, bet ir gydomoji vonia. Druskos greitai prasiskverbia į jūsų odą, raumenis, mineralizuoja jus iš išorės per odos poras. Tai veiksmingiau nei gerti elektrolitus, todėl pajutę karščiavimą ar tiesiog nuovargį, išsimaudykite druskų vonioje.

Vonia padeda jūsų kūnui apsivalyti

Vonia ne tik gerina kraujotaką ir padeda greičiau atsistatyti pavargusiems raumenims, bet ir padeda Jūsų kūnui greičiau ir efektyviau atsikratyti toksinų. Mirkimas vonioje sukelia hiperterminį poveikį, kuris skatina kraujotaką, medžiagų apykaitos pagreitėjimą ir medžiagų apykaitos atliekų, bei įvairiausių toksinų šalinimą.

Druskinga vonia daro stiprų poveikį. Paverskite savo vonia nuostabiu sūrymu, ištirpindami joje 1 kilogramo druskos pakelį. Epsom druskos galite berti 250-500g. Atliksite stiprią detoksikaciją. Nesijaudinkite dėl druskos, juk maudotės ir jūroje. Jeigu manote, kad vanduo per sūrus, tiesiog dėkite mažesnį druskos kiekį. Druskos vonia padės pašalinti toksinus ir giliai išvalyti odą. Išlipę iš vonios gerkite daug vandens, kad mineralai turėtų skysčių cirkuliavimui organizme.

Sumažina kraujo spaudimą

Šiluma gulint vonioje skatina kraujotakos aktyvumą. Kai atsipalaiduojate panirę po vandeniu – vonia yra tarsi nedidelis sportas ar treniruotė, savo poveikiu mūsų kūnui panaši į kalorijų deginimo efektą pirtyje. Oregono universitetas paskelbė išsamiai aprašantį tyrimą, kuriame teigiama, kad dažnas buvimas vonioje suminkština arterijas, išplečia kraujagysles, sumažina vidutinį arterinį ir diastolinį kraujospūdį.

Degina kalorijas

Ta pati mokslinė studija teigia, kad suaktyvėjusi kraujotaka veikia panašiai kaip sportas ir padeda deginti kalorijas. Suprantame, kad vonia nepakeis sporto. Mankšta gryname ore yra visais aspektais geriau. Bet šiuo metų laiku neturint galimybės mankštintis, atsigulti prieš miegą šiltoje vonioje be sąžinės graužimo yra vienas geriausių dalykų. Žinant, kad tai padės Jums geriau išsimiegoti ir atsikelti ryte pilniems jėgų ir energijos.

Daugiau skaitykite

Šalavijų arbata

Bičių pikis arba propolis

Moliūgai nauda sveikatai

Peršalimo simptomai ir gydymas

Svarainiai Jūsų imunitetui

Kmynai padeda lieknėti

Apiterapija – bičių terapija

Imbieras – nuo galvos skausmo ir kosulio

Margainis – greita pagalba kepenims

Ką sako mokslininkai apie laiko leidimą vonioje?

Tyrime dalyvavo 38 dalyviai. Viena dalis tyrimo dalyvių dvi savaites reguliariai maudėsi ir leido laiką vonioje, kita grupė įprastai prausėsi duše. Grupė, kuri mirko vonioje patyrė mažiau streso, skausmų, daugiau šypsojosi, jų oda atrodė gražiau, vidinė savijauta buvo geresnė. Maudymasis vonioje pagerino tiek fizinę tiek psichologinę sveikatą. Tyrimo dalyviai, kurie leido laiką vonioje, nejautė nerimo, įtampos, pykčio ir depresijos. Jie jautėsi veržlūs, energingi ir pailsėję.

Smagių maudynių!

Šiame straipsnyje pateiktas turinys pateikiamas informaciniu tikslu ir nepakeičia profesionalių patarimų ir medicinos specialistų konsultacijų.