Kmynai – geram virškinimui ir lieknėjimui

by

Man kmynai primena vaikystę. Kai pievose su seneliais rinkdavome kmynų žiedynus ir surinkę didelį glėbį veždavome namo džiovinti. Vėliau virdavome gardžią arbatą. Kmynų žolynus surišdavome ir pakabindavome šalia lauko durų drauge su šermukšnio šakele ar kiečio rykšte, kad išdžiūtų ir saugotų namus nuo pikto.

Kmynai

Paprastasis kmynas yra žolinis dvimetis augalas. Vaisiai sunoksta liepos – rugpjūčio mėn. Jie yra savito skonio ir kvapo, kurį suteikia juose esantis eterinis aliejus. Lietuvoje kmynai gana paplitę, auga dirvonuose, miškų aikštelėse, pievose. Vaistinei žaliavai tinka vaisiai. Žolynai renkami vos prinokus vaisiams, nes subrendę ir išdžiūvę lengvai iškrenta.

Nupjauti augalai rišami į šluoteles ir pakabinami džiovinimui, gerai prapučiamoje pastogėje ar patalpoje. Išdžiovinus kuliami, valomi, dar padžiovinami ir laikomi uždarytuose stiklo induose ar popieriniuose maišeliuose. Sudžiovinus galite vartoti tris metus.

Paprastojo kmyno vaisiuose yra 3-6 % eterinio aliejaus, karvono, limoneno, dihidrokarveolio, dihidrokarvono, karvakrolio, karveolio, perilo spirito, flavanoidų (kvercetino, kemferolio), kumarino umbeliferono, 15% riebalinio aliejaus, baltymų, tanidų, dervų, mineralinių druskų.

Kmynuose yra geležies, cinko, kalcio, vario, magnio, mangano ir skaidulų.

Kmynai tinkami visiems ir seniems ir jauniems

Kmynas – viena labiausiai paplitusių ir seniausiai vartojamų vaistažolių. Juo gydė skrandžio ligas dar Plinijaus laikais. Pasakojama, kad Škotijos karalius Henrikas VIII kmynų arbata gelbėdavosi nuo žagsėjimo. Dėl švelnaus veikimo bei minimalaus toksiškumo kmynai tinka vaikams, senyvo amžiaus žmonėms, nėščiosioms bei maitinančioms mamoms.

Naudingosios kmynų savybės

Padeda skrandžiui ir žarnynui

Kmynai palaiko žmogaus organizmo ląstelių rūgštinę ir šarminę pusiausvyrą. Kmynuose yra antioksidantų, kurie veikia priešuždegimiškai. Kmynų sėklų užpilais ir nuovirais gydomos skrandžio ir žarnyno ligos.

Moksliniai tyrimai rodo, kad kmynų aliejus atpalaiduoja virškinamojo trakto lygiųjų raumenų audinį ir taip palengvina virškinimo sutrikimo simptomus, tokius kaip dujų susidarymas, pilvo pūtimas.

Kmynų arbata gerina apetitą, virškinimą, malšina žarnyno dieglius, kurie kamuoja kūdikius iki 3 mėnesių. Mažina rūgimo procesus žarnyne, todėl tinka gerti gausiai prisivalgius įvairaus maisto.

Sumažina skausmą

Atpalaiduoja žarnyno, tulžies pūslės, gimdos, šlapimo takų spazmus, stabdo pernelyg aktyvią žarnyno fermentaciją. Reguliuoja mėnesinių ciklą, lengvina menstruacinius negalavimus.

Gerina virškinimą

Kmynų sėklos yra skaidulų šaltinis. 100 gramų kmynų yra visa rekomenduojama paros skaidulų norma. Kmynuose esančios maistinės skaidulos padeda maistui judėti virškinamuoju traktu. Tai ypač naudinga tiems, kas skundžiasi skrandžio negalavimais ar virškinimo sutrikimais, tokiais kaip pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas ir viduriavimas.

Kmynų vaisių užpilas skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą. Atsigėrus jo prieš valgį, labai pagerėja virškinimas. Jei gausiai pavalgėte, išgerkite kmynų arbatos – sumažės apsinuodijimo pavojus. Ji taip pat padeda esant skrandžio diegliams ir kai maistas „stovi” skrandyje.

Padeda širdžiai

Cholesterolis, gaunamas su gyvulinės kilmės maistu, kaupiasi ant arterijų sienelių ir apsunkina širdies darbą, didėja rizika susirgti širdies ligomis ar net patirti širdies smūgį. Kmynuose esančios skaidulos mažina cholesterolio kiekį.

Kmynuose yra širdies sveikatą palaikančių antioksidantų.  Kmynuose esantis kalis reguliuoja kraujo spaudimą ir palaiko širdies ritmo stabilumą.

Skatina laktaciją

Maitinančioms mamoms kmynų arbata skatina pieno liaukų veiklą. Ypač veiksminga stipri kmynų arbata su medumi.

Tirpdo riebalus

Kmynų arbata be cukraus (arba su trupučiu medaus) – puikus gėrimas norinčioms sulieknėti. Kmynų sėklos turi lipolitinių (riebalus tirpinančių) savybių. Išgėrus jų arbatos prieš valgį, pagerėja virškinimas, bet ir mažiau riebalų „eina” į kūną.

Tris mėnesius buvo daromas tyrimas, kurio metu 70 moterų grupė valgė jogurtą su kmynų milteliais. Valgiusi moterų grupė numetė 14 kilogramų daugiau nei antroji placebo grupė, valgiusi jogurtą be kmynų.

Pirmoji grupė, kuri valgė jogurtą su kmynais, neteko 14,64 % riebalų, tuo tarpu antroji – tik 4,91 % riebalų.

Kmynai turi raminanti poveikį

Kmynų vaisiai dėl juose esančių biologiškai aktyvių medžiagų mažina kraujospūdį ir veikia raminančiai. Todėl jų arbatą tinka gerti prieš miegą. Jeigu mėgstate kmynų kvapą, įpilkite jų nuoviro į šiltą vonią.

kmynai

Daugiau skaitykite

Šalavijo arbata grožiui ir sveikatai

Vonia – Jūsų sveikatai

Bičių pikis arba propolis

Moliūgai nauda sveikatai

Peršalimo simptomai ir gydymas

Svarainiai Jūsų imunitetui

Apiterapija – bičių terapija

Imbieras – nuo galvos skausmo ir kosulio

Margainis – greita pagalba kepenims

Kmynų užpilai ir nuovirai

Užpilai

Gydymui dažniausiai naudojami kmynų sėklų užpilai ir nuovirai. Populiariausias užpilas – arbatinį šaukštelį sėklų užpilti stikline verdančio vandens ir palaikius 15 min perkošti.

Jeigu norite greitos kmynų arbatos, kmynų sėklas sumalkite kavamale ir padėkite į sausą indą saugojimui. Kai norėsite arbatos, į 300 ml puodelį įdėkite tris arbatinius šaukštelius sumaltų kmynų sėklų ir užpilkite verdančiu vandeniu. Truputį palaikykite. Kai atvės įdėkite nedidelį šaukštelį medaus. Tokia arbata nuostabaus skonio, ramina, gaivina ir gerina virškinimą.

Nuoviras

Nuoviras yra stipresnis nei užpilas. Penkis šaukštus kmynų įdėkite į nedidelį puodą ir užpilkite litru vandens, užvirus virkite apie 15 min. Atvėsęs nuoviras vartojamas esant žarnyno diegliams, apsinuodijus.

Toks kmynų gėrimas primena vaikystę, kai dažną vakarą virdavome kmynų arbatą. Užvirindavome didelį puodą, kad užtektų visai šeimai. Tai viena skaniausių arbatų primenanti senus, smagius vaikystės laikus.

Kmynai – puikus prieskonis

Beveik du tūkstančius metų kmynai neišnyksta iš valgių ir gėrimų receptų. Kulinarai ir virėjai naudoja juos Europoje, Azijoje, Afrikoje ir Amerikoje. Kmynus galite naudoti visus arba sumaltus tiek saldžiuose tiek pikantiškuose patiekaluose.

Nuplikytos kmynų sėklos (nelieka kartumo) pagardina įvairiausių patiekalų skonį. Neapsiriksite įmetusios jų į kopūstų sriubas, padažus ir troškinius. Verdamos bulvės nuo maltų kmynų įgaus puikų skonį ir kvapą. Kmynų milteliais galite gardinti žuvies ir grybų salotas.

kopūstai su kmynais