Bičių pikis arba propolis – kas tai ir kaip naudoti?

by

Bičių pikis arba propolis kaip ir medus yra bičių gamybos produktas. Bitininkai pasakoja, kad bitės apdulkindamos gėles ir maitindamos motinėlę sukuria nuostabų nektarą. Iš kurios pusės bežiūrėtume medaus sudėtį – tai gydantis produktas. Net ir labiausiai apdorotas medus turi antimikrobinių savybių. Žinoma tokio geriau nenaudoti, nes daugiausiai gydomųjų galių turi neapdorotas, natūralus vaistažolių medus. O ką žinote apie bičių pikį? Kam naudojamas propolis?

Kas yra bičių pikis?

Propolis arba kitaip bičių pikis – tai į dervą panaši medžiaga, kurią bitės gamina ir naudoja avilio statyboms, ir ji tarnauja kaip avarinė energijos saugykla. Bitės pikį renka nuo medžių (topolių, beržų ir kt.) lipnių pumpurų, ūglių. Surinkę propolį, juo bitės aptepa avilio sienas, užkamšo plyšius, dezinfekuoja akutes. Svetimkūnius, kurių negali pašalinti iš avilio, taip pat užlipdo pikiu, nes pikis nepraleidžia oro ir drėgmės. Gendantys svetimkūniai yra balzamuojami, taip apsaugant lizdą nuo įvairių ligų ir infekcijų.  Dėl tų pačių konservuojančių savybių propolis neleidžia gesti bičių produktams (pvz., bičių pieneliui), dygti į avilį suneštoms žiedadulkėms.

Cheminė sandara

Cheminė sandara paprastai sudėtinga ir galutinai neištirta. Manoma, kad pikis susidaręs iš augalinių dervų, eterinių aliejų ir vaško. Jame yra daugiau nei 11 cheminių elementų (vario, magnio, mangano, cinko, kobalto, bario, titano, nikelio, chromo, geležies, vitaminų C, B1, B2, B3, B5, B6, E). Pikis pasižymi imuninę sistemą aktyvinančiu poveikiu, reguliuoja antikūnų gamybą, dalyvauja kraujodaros procesuose.

Propolis nauda

Propolis yra antimikrobinis, antivirusinis, antibakterinis ir priešgrybelinis – viskas viename. Jame yra daug antioksidantų ir daugiau nei 300 naudingų junginių, todėl tai yra didžiausias sąjungininkas imuninės sistemos palaikymui, taip pat bendrai medžiagų apykaitai ir apsaugai nuo kasdienio streso. Jis yra priešuždegiminis ir skatina gijimą, todėl puikiai tinka tiek vidiniam tiek išoriniam naudojimui. (Dėl vartojimo ir kiekių pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.)

Svarbiausia naudoti ekologiškoje vietovėje surinktą propolį. Šalia neturi būti chemizuotų ūkių ar atomagistralių. Tai svarbu, nes yra neįtikėtinai sudėtinga pagaminti medų, kuris yra 100% garantuotai ekologiškas. Taip yra dėl to, kad bitės gali apdulkinti bet kur, septynių kilometrų spinduliu, nuo bet kokių augalų, esančių tame diapazone. Kadangi nėra lengva kontroliuoti gamtą tokiu atstumu, yra daug šalutinių veiksnių. Bitės turi būti auginamos atokioje vietovėje, tai garantuos bičių pagaminamų produktų ekologiškumą.

Propolis gerklei – antivirusinės savybės

Propolis sugeba sunaikinti virusų RNR, kol jie dar nepateko į ląsteles ir taip sugeba stabdyti jų dauginimąsi. Šis poveikis pastebėtas tiriant įvairius virusus, tarp jų ir Herpes. Propolio poveikiui negalėjo atsilaikyti ir itin paplitusios bakterijos: stafilokokas, streptokokas, E. colli ir kt. Propolio veikimo principas gana paprastas: suardoma bakterijos sienelė, dalis citoplazmos ir sustabdoma baltymų sintezė, tokiu būdu bakterija nebegali daugintis.

Antigrybelinės savybės

Propolio fungicidinės savybės pastebėtos tiriant mieliagrybius bei kandidozę ir kitas ligas sukeliančius grybelius. Bičių pikyje esantys polifenoliai ir kitos veikliosios medžiagos stabdo grybelio dauginimąsi sporomis, jo plitimą, veikia antibakteriškai ir padeda gyti žaizdoms.

Priešvėžinės savybės

Propolis turi auglių susidarymą stabdančių savybių. Jis stabdo blogųjų, nenormalų augimo ciklą turinčių ląstelių dauginimąsi ir plitimą į kitus audinius, o taip pat skatina jų nykimą taip sumažindamas auglio dydį.

Priešuždegiminės savybės

Dėl jame esančių flavanoidų, propolis veikia priešuždegimiškai. Jo veikliosios medžiagos, patekusios į uždegimo židinį jį slopina ir skatina gijimo procesus.

Apsauga kepenims

Bičių pikis turi stiprias antioksidacines savybes. Mokslinių tyrimų metu nustatyta, kad propolis mažina oksidacinį stresą ir sumažina kepenų pažeidimus esant gyvsidabrio toksiškumui ar alkoholio pažeistoms kepenims.

Skatina žaizdų gijimą

Propolis skatina kolageno ir kitų žaizdų gijimui būtinų medžiagų kaupimąsi sužeidimo vietoje, veikia kaip antioksidantas mažindamas gijimą stabdančius laisvuosius radikalus. Bičių pikis gerina kraujo cirkuliaciją bei įvairius fermentinius procesus, kurie padeda greičiau atsinaujinti audiniams. Propolis veikia antibakteriškai ir padeda gyti žaizdoms, apsaugodamas jas nuo patologinių mikroorganizmų dauginimosi. Propolio naudojimas gali padėti gydyti vidines ir išorines žaizdas.

Moksliniai tyrimai

Sudėtis ir savybės

Medus, propolis ir bičių pienelis: išsami jų biologinio poveikio ir naudos sveikatai apžvalga

Propolis: stebuklingas bičių produktas ir jo farmakologinės galimybės

Kam naudojamas propolis?

  • Propoliu tinka gydyti slogą, gerklės uždegimą, kitas viršutinių kvėpavimo takų ligas. Sloga gydoma aliejų, sumaišius su bičių pikiu.
    Tracheito, laringito, bronchito simptomams palengvinti tinka bičių pikio inhaliacijos su medumi.
  • Gerklės skausmui malšinti.
  • Bičių pikio preparatai taikomi odontologijoje burnos gleivinės opoms ir parodontozei gydyti.
  • Juo galima malšinti ir danties skausmą (pridėkime prie skaudamo danties šaknies nedidelį pikio gabalėlį ir palaikykime, kol skausmas aprims).
  • Parodontozės profilaktikai galima naudoti dantų pastą su pikiu.
  • Bičių pikį patariama vartoti nusilpusiems žmonėms, turintiems polinkį dažnai sirgti kvėpavimo takų ir kitomis peršalimo ligomis, gripu, prieš chirurgines operacijas ar po jų.
  • Naudojant propolį geriau gyja žaizdos, mažėja skausmai. Propolis veikia antibakteriškai, mažina uždegimą, skatina odos regeneraciją ir epitelizaciją. Juo gydomos ir karpos.
  •  Propolis naudojamas aterosklerozės profilaktikai. Vartojant propolį mažėja cholesterolio koncentracija kraujyje.
  • Mažina aukštą kraujo spaudimą.

Kaip naudoti propolį?

Propolis yra lipni, dervą primenanti medžiaga. Jį galime vartoti gryną, toks koks jis yra, skystame pavidale – ištirpintą aliejuje, vandenyje, spirite arba kaip tepalą. Grynas propolis kramtomas, kaip kramtomoji guma, tačiau nenuryjamas.

Vandeninis arba spiritinis propolio tirpalas dažniausiai naudojamas į vidų lašiukų ar įpurškimo būdu. Propolio aliejus tinka išorės žaizdoms gydyti ar lašinti į nosį bei gerklę. Propolio tirpalą galima įsigyti vaistinėje, pas bitininką arba pasigaminti patiems žinant tikslias proporcijas. Derėtų laikytis tikslumo, nes vaikams turi būti taikomos tinkamos normos. Dėl jų pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

Skaitykite

Šalavijo arbata

Bičių gyvenimas – kaip bitės gamina medų

Vonia – Jūsų sveikatai

Moliūgai nauda sveikatai

Peršalimo simptomai ir gydymas

Svarainiai Jūsų imunitetui

Kmynai padeda lieknėti

Apiterapija – bičių terapija

Imbieras – nuo galvos skausmo ir kosulio

Margainis – greita pagalba kepenims

Bičių pikis

Sveikata rūpintis būtina visais metų laikais-  sportuoti, sveikai maitintis, gerai išsimiegoti, įsiklausyti į savo kūną, nes dažniausiai jis pats pasako, jeigu jam kažko trūksta. Naudodami propolį visų ligų neišgydysite, bet galite atitolinti ir palengvinti daugelio simptomus. Jeigu kasdieną stiprinsite organizmą,  nebus baisus šaltasis sezonas. Bičių pikis yra puikus bičių gamybos produktas iš gamtos, tinkamas organizmo stiprinimui ir gydymui. Linkime geros nuotaikos ir sveikatos Jums ir Jūsų artimiems!