Pieniniai dantys – pirmas kartas pas gydytoją

by

Pieniniai dantys kūdikiui vystosi dar būnant mamos pilvelyje, 6-7 nėštumo savaitę. Vaikų dantų dygimas prasideda 5-10 mėnesyje. Lietuvoje, kas antro trijų metų vaiko dantys sugedę. Pieninių dantų kritimas vaikams prasideda apie 5-6 metus.

Su dantų priežiūra mažuosius supažindinkite kuo anksčiau, nes pieniniai vaikų dantys genda ir gali sukelti skausmą, dantenų patinimą. Būtina žinoti kiek dantų turi vaikas, stebėti jų būklę, nes dantų kariesas vaikams gali būti skausmingas ir nemalonus. Krūminiai dantys dygsta tik apie 9 gyvenimo metus.

Pieniniai dantys – mitybos įtaka

Reikia papasakoti apie dantukus, parodyti danties sandaros nuotrauką, kaip atrodo dantys išorėje ir viduje. Parodyti kas nutinka kai sugenda dantukai, kaip atsiranda skylutės, kodėl svarbu valyti dantis ir tarpdančius, paaiškinti kodėl neprižiūrint vėliau reikės dantukus taisyti.

Aš užsimenu ir apie mitybos įtaką, papasakoju apie bakterijas. Kuo jos maitinasi ir kodėl atsiranda skylutės, dantų kariesas vaikams. Vietoj saldžių gėrimų geriau rinktis vandenį, natūralias, šviežias sultis, išgėrus praskalauti burną vandeniu. Vietoj saldumynų geriau rinktis uogas ir vaisius, jie patenkins saldumo poreikį ir aprūpins organizmą reikalingomis maistingomis medžiagomis. Po kiekvieno valgymo dantis praskalaukite vandeniu. Vengti saldumynų prieš miegą.

Vaikų dantų priežiūra

Dažnai vaikučiai nenori valytis dantų, bet tik todėl, kad nesupranta kodėl tai reikia daryti, todėl ypatingai svarbu viską nuosekliai paaiškinti. Vaikai gali ir pavargti, ir neatlikti valymo proceso iki galo, taip kaip turėtų, todėl padėkite vaikučiams išsivalyti dantis. Prižiūrėkite dantų valymo procesą. D

antukus būtina valyti kiekvieną rytą ir vakarą, kad tai taptų įpročiu. Valykitės dantis kartu. Geriausiai prieš veidrodį, kad mažylis matytų kaip vyksta valymo procesas. Galite dainuoti kartu ir paversti valymą į kasdieninį žaidimą. Dantukų valymas turi tapti įpročiu.

Kiekvieną kartą kai perkate dantų šepetėlius šeimai, leiskite mažyliui pačiam išsirinkti dantų šepetėlį. Parduotuvėje rasite nedidelio dydžio spalvotų, vaikiškų dantų šepetėlių. Tokį šepetėlį mažylis greitai pamils ir norės naudoti.

vaiku dantys

Vaikų odontologas ir pirmasis apsilankymas

Mažyliui būtina paaiškinti kodėl turite eiti pas gydytoją, būtinai papasakokite visą procesą, kaip taisomi dantukai. Pasistenkite nevartoti tokių žodžių kaip skauda, gręžia ar rauna, jie gali sukelti paniką. Jeigu Jūsų mažasis jau girdėjo tokius žodžius, pasakykite, kad taip nutinka tik neprižiūrint dantukų, jeigu nevalys ir neprižiūrės. Dabar jokių kalbų apie skausmą. Tai sukels nerimą ir bereikalingas baimes. Mažylis turi jaustis saugus.

Prieš važiuojant pas gydytoją papasakokite kaip būtent taisomi dantukai. Paimkite pieštuką ir parodykite, kad jo galiukas pas gydytoją sukasi ir taip nuvaloma sugedusi dalis, tada į skylutę galima įdėti tokią košę, kuri vėliau sukietėja ir dantukas būna sveikas ir gražus. Vėliau dantukui suteikiama forma ir reikia truputį pašlifuoti. Tai skamba kaip žaidimas. Papasakokite, kad pas gydytoją viename iš įrankių bėga vandenukas ir kutena žandukus.

Jeigu turite galimybę, dar prieš apsilankymą, nupirkite žaislinį dantų taisymo įrankių rinkinį, žaidimo forma patikrinkite dantukus tiesiog imituodami taisymą, suskaičiuokite dantukus.

Apsilankymas pas stomatologą dažniausiai sukelia stresą ne tik mažiesiems, bet ir tėveliams. Pasistenkite išlikti ramūs ir neperduoti savo nuotaikų mažyliui. Jiems reikia jūsų ramybės, tvirtumo ir palaikymo. Stresinėse situacijose, kai skauda dantukus ir reikia pagalbos, palikite visą darbą gydytojams, jie kasdien susiduria su įvairiomis situacijomis ir greitai susitvarkys su iškilusiomis problemomis.

Vaikų odontologijos klinika – mūsų patirtis

Prieš eidami pas dantų gydytoją atsakingai rinkitės specialistus, nes būna visokiausių patirčių. Svarbu, kad pirmasis apsilankymas netaptų košmarišku prisiminimu ir baime eiti pas dantų gydytoją visam gyvenimui.

Prieš pirmąjį apsilankymą pas dantų gydytoją nerimavau nemažiau nei vaikai. Galvoje sukosi daugybė klausimų. Kaip viskas bus, ar nesukąs gydytojai pirštų, ar nebijos išsižioti, ar neišsigąs. Mano pirmoji patirtis pas dantų gydytoją nebuvo labai maloni.

Nors prieš atvykimą viską aptarėme, jaučiau, kad mano jaudulys persiduoda ir mažiesiems.  Prieš atvykstant kalbėjome, kad skausmų negali būti, einame patikrinti dantukus, bet atėjus į kabinetą pamačiau mažas išsigandusias akytes.

Po kelių minučių, mano nuostabai, situacija kardinaliai pasikeitė. Išgirdau krizenimą. Gydytoja gręžė dantuką, o vaikas tuo metu juokėsi, nes vandenukas kuteno žanduką. Prieš pradedant darbą gydytoja parodė visus savo įrankius, kam jie skirti, leido paliesti, parodė kaip iš grąžto bėga vanduo, kaip naudojamas siurbliukas, kalbėjo ramiai, švelniai ir pasitikinčiai.

Prieš pradedant darbus  supažindino su visu procesu, todėl vaikas žinojo ko tikėtis, ir jautėsi saugus, pasitikėjo gydytoja. Dažniausiai bijome to ko nežinome. Prisikuriame įvairiausių baimių ir blogiausių scenarijų nežinodami. Tuo metu džiaugiausi ir jaučiausi laiminga, įtampa, kurią jaučiau, atslūgo. Iš kito kabineto, šalia dirbę gydytojai atėjo pažiūrėti, kas čia tokio linksmo nutiko, kad vaikai juokiasi. Linkiu ir Jums tokių smagių akimirkų, ir kad vaikų odontologas būtų toks supratingas kaip mūsų.

Skaitykite:

Rėkimas ant vaikų – kaip sustoti

Vaikai ir technologijos

Patarimai besilaukiančioms

Kaip motyvuoti vaiką?

Ką daryti kai vaikas mušasi?

Pieniniai dantys – svarbiausi dalykai

Svarbu, kad pieniniai dantys būtų valomi ir ryte ir vakare. Vaikų dantų dygimas reiškia, kad tėveliai turi supažindinti mažylį su dantų priežiūra ir dantų priežiūros priemonėmis. Pieniniai vaikų dantys gana dažnai genda, todėl nelaukite kol pradės skaudėti – profilaktiškai apsilankykite pas gydytoją.

Vaiko dantys labiausiai genda dėl sulčių, saldžių gėrimų, saldumynų vartojimo. Atminkite, kad cukrus neturi jokių vitaminų ir mineralų reikalingų mažyliui. Dantų kariesas vaikams pati nemaloniausia staigmena. Mityba labiausiai įtakoja mūsų organizmo ir dantų būklę. Pieniniai dantys bus sveikesni, jei atsisakysite saldumynų.