Emocinis valgymas ir kaip jo išvengti

by

Kas tas emocinis valgymas? Kitaip tariant emocinis valgymo sutrikimas. Pabandysiu vaizdžiai papasakoti.

Sėdite prie televizoriaus su ledais, tortu ir daugybe užkandžių, nes neseniai išsiskyrėte su vyru, žmona, vaikinu ar mergina.

Grįžę namo iš darbo, dar jausdami įtampą keliaujame tiesiai prie maisto, nes prisivalgius įtampa sumažėja. Kramsnodami maistą per naktį ruošiatės egzaminui. Ar jums pažįstamos šios situacijos? Greičiausiai daugelis atpažino save ar bent kartą buvo tai daręs. Bet ar dėl to esate emocinis valgytojas? Kas tas emocinis valgymas?

Normalu jei kartas nuo karto valgome tada kai jaučiamės laimingi, liūdni ar tiesiog jaučiame nuobodulį. Tačiau jeigu tai tampa įpročiu ir taip valgote kasdien ar kelis kartus per savaitę, Jūs esate emocinis valgytojas. Emocinis valgymas veda prie nesveikos mitybos, nesveiko santykio su maistu, nusivylimo ir kaltės jausmo.

Kas yra emocinis valgymas?

Emocinis valgymas yra tada, kai žmonės naudoja maistą nusiraminimui. Stiprios emocijos slopinamos maistu. Kartais emocijos būna neigiamos, kartais – teigiamos.

Pavyzdžiui valgote tada kai patiriate stresą, liūdite, Jums reikia paguodos arba švenčiate kokį nors įvykį. Betgi maistą turėtume naudoti tam, kad palaikytume gyvybę, ar ne? Kartais maistas būna naudojamas kaip apdovanojimas sau, atsigavimui, atsipalaidavimui ir visada tam, kad galėtume susidoroti su blogomis emocijomis ir nusiraminti.

Jeigu pastebėjote, kad turite tokių įpročių ir su neigiamomis emocijomis tvarkotės maisto pagalba, tai galite laikyti valgymo sutrikimu arba emociniu valgymu.

Svarbu suvokti, kad emocinis valgymas veda prie nesveikos mitybos ir nuramina laikinai. Po tokių valgymų ir persivalgymų daugelį apima kaltės jausmas, gėda ir dar didesnis fizinis ir emocinis diskomfortas.

Kas sukelia emocinį valgymą?

Emocinis valgymas atsiranda dėl nepatenkintų dvasinių ar emocinių poreikių. Prisėdę pavalgyti nusiraminimui, negalvojate ką valgote ir kodėl. Čiumpate tai, kas pakliuvo po ranka. Valgote ne todėl, kad esate alkani, o dėl to kas vyksta Jūsų galvoje ir ką bandote suvaldyti, nuraminti valgydami maistą.

Kaip įveikti emocinį valgymą?

Tam kad atsikratyti šio įpročio, pirmiausiai turite suprasti ir pajausti skirtumą, kada išalkote ir norite valgyti iš tikrųjų, o kada trokštate maisto tik tam, kad nuraminti sukilusias emocijas.

Emocinis alkis prasideda tada, kai žmogus nori kažko labai specifinio suvalgyti. Fizinis alkis prasideda nuo skrandžio gurgimo, kuris primena, kad Jūsų kūnui reikalingos maisto medžiagos. Fizinis alkis niekaip nesusijęs su jausmais. Galite naudoti alkio lygių skalę, kad įvardinti pačiam sau ir suprasti kaip jaučiatės ir kokio tipo yra Jūsų alkis, fizinis ar emocinis.

Alkio skalė

0     mirštu iš bado

1 – 4  jaučiuosi alkanas

5     neutralu

6 – 9  jaučiuosi sočiai

10      persivalgiau

Įvardinkite fizinį alkį suvokdami tai sąmoningai per protą. Tai padės atskirti tikrąjį maisto poreikį nuo noro nusiraminti valgant. Sąmoningai suvokdami savo jausmus žinosite kaip elgtis.

Jeigu Jūsų fizinis alkis yra nuo 0 – 5, turite pavalgyti, kad numalšintumėte alkį ir organizmo poreikį maistinėms medžiagoms. Jeigu Jūsų alkis yra nuo 5 – 10, pasistenkite įvardinti ką jaučiate, kokia emocija Jus trikdo ir pabandykite surasti būdų, kaip nusiraminti ir paleisti šią emociją apeidami įprotį nusiraminti prisivalgant.

Su maistu nesusiję užsiėmimai padės Jums susitvarkyti su emocijomis ir nusiraminti. Norėdami nustoti valgyti dėl emocijų turite sukurti strategiją kaip pamažu pakeisti šiuos įpročius kitais, išmokti įvardinti alkio tipą ir surasti sau tinkamą streso valdymo būdą.

Emocijų įvardinimas

Pradėkite nuo emocijos įvardinimo. Nustatykite kokią emociją jaučiate. Tada sugalvokite užsiėmimų, kurie padėtų nusiraminti. Tik pajautę norą prisivalgyti, galėsite panaudoti sugalvotus būdus nusiraminimui.

Kad tai per laiką susiformuotų į naują įprotį. Pavyzdžiui: jaučiu liūdesį – einu nusiraminti ir suvalgyti torto gabaliuką. Geresnis būdas yra: eiti pasivaikščioti, paklausyti muzikos, paskaityti žurnalą, susitvarkyti namus. Ar girdėjote apie emocijų paleidimą ir „Sedonos” metodą?

Jeigu ne, būtinai paskaitykite knygą, pasiekusią visas pardavimų aukštumas ir iki dabar esančią geriausiai perkamų knygų sąrašuose: H.Dwoskin „Sedonos metodas”. Ją rasite knygynuose ir internetiniuose knygų pardavimo puslapiuose. Išmokę Sedonos metodą lengvai tvarkysitės su iškylančiomis emocijos, tokiu būdu išlaikydami pusiausvyrą ir vidinę, dvasios ramybę.

Ką daryti jeigu negalite įvardinti jaučiamos emocijos, norite prisivalgyti, bet suprantate, kad tai ne fizinis alkis? Tiesiog atidėkite valgymą. Pirmiausiai turite suprasti, kad norite valgyti dėl emocinių priežasčių, suvokę tai atidėkite valgymą bent penkioms minutėms.

Tada kiekvieną kartą kai taip atsitiks, atidėkite valgymą vis ilgesniam ir ilgesniam laikui. Per šį laiką nuveikite ką nors tokio, kas nesusiję su maistu. Jeigu galite pasirinkti kitą veiklą ir taip nusiraminti puiku. Jeigu ne, išbandykite Sedonos metodą. Jei pabandėte ir nepavyko, nepykite ant savęs, tiesiog pabandykite dar kartą.

Svarbiausia yra tai, kad blogos emocijos laikui bėgant aprimsta, tada sumažėja tikimybė, kad prisivalgysite nesveiko maisto.

Norint pakeisti įpročius,  reikia praktikos ir laiko. Būkite kantrūs ir dirbkite su savimi toliau. Juk verta. Pakeisite savo mitybos įpročius, išvengsite įvairių sveikatos sutrikimų, išmoksite tvarkytis su emocijomis ir lengvai atgauti ramybę.

Daugiau skaitykite

Antibiotikų poveikis

Cholesterolis normos – kaip sumažinti

Peršalimo simptomai ir gydymas

Vaikų klausos sutrikimai

Plaukų slinkimas

Atopinis dermatitas gydymas

Toksiškas bismutas

Venkite blogai galvoti ir kalbėti apie save

Daugelis iš mūsų apie save kalba negražiai. Labai svarbu apie save galvoti ir kalbėti teigiamai, taip lengviau įveiksime neigiamus jausmus ir būsime stipresni viduje. Išmokti rūpintis savimi būtina. Kai nekreipiame dėmesio į savo vidinius poreikius, atsiranda emocinės problemos ir emocinis valgymas.

Rūpinimasis savimi yra tada, kai darome tai kas pamaitina mūsų kūną:

  • Išmokite valgyti tada kai esate alkani ir sustokite kai pasisotinate.
  • Išmokite save pamaitinti ne tik maistu.
  • Išmokite pasitikėti savimi ir girdėti savo kūno siunčiamus signalus.
  • Būkite geri sau, mylėkite save.
  • Gerbkite savo norus ir poreikius, atraskite gyvenimo džiaugsmą. Ne per maistą.
  • Jūs esate verti būti sveiki ir jausti ramybę.

Emocinis valgymas

Emocinis valgymas yra įveikiamas. Išbandykite mūsų patarimus. Ačiū, kad užsukote!