Antibiotikų poveikis žarnynui

by

Antibiotikų poveikis žarnynui gana didelis. Atėjo tokie laikai, kai tik pradėjus kosėti ar karščiuoti iškart bėgame pas šeimos gydytoją išsirašyti antibiotikų. Nors ir taip turėtų būti aišku, kad ne visos infekcijos yra bakterinės, o antibiotikai yra skirti gydyti tik ūmioms bakterinėms infekcijoms.

Virusinės infekcijos (gripas ir kiti įvairiausi virusiniai susirgimai) neturėtų būti gydomi antibiotikais, nes virusams antibiotikai nedaro jokio poveikio.

Sakysite: ir kas gi čia tokio? Kaip man gali pakenkti truputis išgertų antibiotikų? Juk mano vidus bus švaresnis, išsišvarinsiu, žus daug visokių bakterijų!

Klaidinga taip manyti, nebent Jums iš tiesų pavojinga infekcija, kurios negalite išsigydyti natūraliomis priemonėmis. Antibotikų šalutinis poveikis mūsų organizmui gana didelis.

Antibiotikų poveikis mūsų žarnynui

Kiekvieno iš mūsų kūnas turi odos ir žarnyno mikrobiomas. Vartodami stiprius antibiotikus nužudome visas savo kūne esančias bakterijas, ne tik blogąsias, bet ir gerąsias. Mūsų žarnynas labai stipriai nukenčia.  Natūralios medicinos gydytojai savo rašytuose straipsniuose teigia, kad senėjimo požymiai mūsų organizme ir odoje prasideda būtent žarnyne.

Žarnyne telkiasi apie 70 % žmogaus imuninių ląstelių, kurios sąveikaudamos su žarnyno bakterijomis gamina medžiagas, veikiančias odos būklę. Esant žarnyno imuniteto disbalansui, gali paūmėti ir net atsirasti lėtinės odos ligos: egzema, dermatitai, aknė, didėti alerginės reakcijos.

Svorio augimas

Pirmas dalykas, kuris minimas kaip žuvusių gerųjų bakterijų pasekmė yra svorio augimas. Virškinimas nebevyksta sklandžiai ir subalansuotai. Kai vartojate dažnas antibiotikų dozes, kartais gali užtekti tik vienos antibiotikų tabletės, kad ji padarytų žalą ir didelį poveikį alkio hormonui grelinui.

Grelinas

Hormonas grelinas yra išskiriamas pagrinde skrandžio gleivinėje. Jis signalizuoja smegenims apie norą valgyti. Taigi kai Jūsų organizme padidėja šio hormono, padidėja ir noras daugiau ir dažniau valgyti, ko pasekoje priaugama svorio.

„BMC Gastroenterology” žurnalas atliko tyrimus, kurie parodė, kad antibiotikai skirti bakterijos H. Pylori naikinimui, sunaikina ir gerąsias bakterijas, o tiriamųjų grupėje sukėlė nemažą hormono grelino padidejimą.

Hormono grelino kiekis po antibiotikų vartojimo stebimiems pacientams padidėjo net šešis kartus. Ar galite įsivaizduoti, kad esate šešis kartus alkanesnis ir  pradedate valgyti šešis kartus daugiau ir dažniau nei prieš antibiotikų vartojimą. Skaičiavimas nebūtinai visiškai atitinka palyginimą, bet tai aiškus pavyzdys suvokimui, kokį poveikį daro antibiotikai.

Svorio padidėjimas neigiamai veikia ne tik suaugusiuosius, kurie dėl išvaizdos būna labiau susirūpinę savo svoriu, bet ir vaikus. Kai gimstame, vystomės, auginame savo natūralią mikrobiomą. Mikrobiomos, gerųjų bakterijų auginimas formuoja didžiąją dalį mūsų dabartinės fizinės ir psichinės sveikatos.

Kai duodame savo mažiesiems antibiotikų, formuojame jų mikrobiomos vystymąsi ir žarnyno veiklos sutrikimus, dėl gerųjų bakterijų trūkumo. Iš esmės mikrobioma, kurią sukuriame ankstyvame amžiuje įtakoja mūsų sveikatą ir kūno išvaizdą vėlesniame gyvenime.

Gydytojai teigia, kad kiekvieną kartą kai duodate vaikui antibiotikų, jie kenkia labiau nei tik svorio priaugimas. Antibiotikų vartojimas daro įtaką žarnyno mikroflorai, gerųjų bakterijų rūšių įvairovės mažėjimui, medžiagų apykaitos funkcijos sumažėjimui ir sutrikimams ir antibiotikams atsparių organizmų susidarymui. Didžioji dalis imuninės sistemos yra žarnyne, todėl gali kilti daugybė problemų. Žarnynas yra sudėtingas ir mums gyvybiškai svarbus.

Gerosios bakterijos

Gerosios bakterijos yra pagrindinis imuniteto garantas. Jos palaiko organizmo PH pusiausvyrą, gamina B ir K grupės vitaminus, amino rūgštis, virškinimo fermentus, slopina pūlingus virškinimo trakto procesus, padeda pasisavinti mineralines medžiagas, skatina vitaminų, amino rūgščių, mineralų, angliavandenių, baltymų sintezę.

Gerosios bakterijos gamina fermentus, kurie būtini kvėpavimo, medžiagų apykaitos ir detoksikacijos procesams. Gerosios žarnyno bakterijos gamina biologiškai aktyvias trumposios grandinės riebalų rūgštis, kurios padeda mažinti psichologinį stresą, slopina uždegiminius procesus odoje.

Įsivaizduokite kas vyksta organizme, kai žarnyne nebelieka gerųjų bakterijų, kurios atsakingos už tiek gyvybiškai svarbių procesų.

Antibiotikų šalutinis poveikis

Pasak gydytojų naturopatų, dažnas antibiotikų vartojimas gali būti negalavimų pradžia. Antibiotikai skatina klestėti blogąsias bakterijas, grybelius, nes pažeidžiama žarnyno gleivinė. Tai gali sukelti daugybę ligų, įskaitant pasikartojančias Clostridum difficile žarnyno infekcijas, mieliagrybių infekcijas ir grybelių dauginimąsi, kurių labai sunku atsikratyti, todėl šiuo atveju svorio padidėjimas yra tik vyšnia ant torto. Gerųjų bakterijų nebuvimas sąlygoja žarnyno nesugebėjimą gaminti ir pasisavinti vitaminus ir mineralus, ko pasekoje kyla daugybė negalavimų.

Harvardo universiteto tyrime išsamiai aprašyta, kad buvo stebimi daugiau nei 300 tūkst. kūdikių, kuriems pirmaisiais jų gyvenimo metais buvo duodami antibiotikai ar antacidiniai vaistai, kurie leidžia burnoje ir nosyje esančioms tam tikroms bakterijoms, kurias įprastai žudo skrandžio rūgštis patekti į žarnyną, išstumiant kitas naudingas gerųjų bakterijų rūšis. Šis tyrimas parodė, kad kūdikiai, kuriems ankstyvame amžiuje buvo skiriami antibiotikai turėjo 26 proc. didesnį polinkį nutukti nei kiti kūdikiai.

Daugiau skaitykite

Emocinis valgymas ir kaip jo išvengti

Cholesterolis normos – kaip sumažinti

Peršalimo simptomai ir gydymas

Vaikų klausos sutrikimai

Plaukų slinkimas

Atopinis dermatitas gydymas

Toksiškas bismutas

Patarimai – kaip padėti atsistatyti žarnynui po antibiotikų vartojimo

Suprantame, kad antibiotikai kartais gelbsti gyvybes ir nenorime atgrasyti  nuo jų vartojimo būtinose situacijose. Tiesiog sakome, kad tai nėra paprastas vaistas nuo visko. Tai galinga priemonė, kurią reikia naudoti tik tada kai yra būtina, nes šalutinis poveikis gali būti ilgalaikis ir pridaryti daugybę žalos. Jeigu Jums reikia gerti antibiotikus, nes būna tokių momentų kai juos turite vartoti, štai keletas patarimų kaip elgtis:

• Po antibiotikų vartojimo valgykite daug lengvai virškinamo ir įvairaus žalio maisto, kuriame yra didžiausias kiekis skaidulų. Nuvažiuokite į turgų, nusipirkite įvairiausių daržovių ir vaisių. Sutrinkite juos trintuvu ir gerkite kokteilius. Nespauskite sulčių, o tiesiog sutrinkite, nes Jums reikia skaidulų, kurios veiks kaip prebiotikai ir maitins žarnyną.

• Vartokite fermentuotą ir gyvą, termiškai neapdirbtą maistą, raugintus kopūstus, kimchi ir tt, termiškai neapdorotą kefyrą ar jogurtą, tam kad atkurti žarnyno mikroflorą.

• Po antibiotikų vartojimo bent tris mėnesius atsisakykite rafinuoto cukraus, miltinių ir gyvulinės kilmės patiekalų. Tokiu būdu neleisite daugintis patogeninei mikroflorai: grybeliams ir blogosioms bakterijoms.

• Kefyrą ir jogurtą naudokite tik kaip gerųjų bakterijų šaltinį, ne kaip kasdieninį maistą. Pieno produktai derinyje su cukrumi rūgština organizmą, maitina grybelius, blogąsias bakterijas ir sudaro sąlygas jiems veistis. Daržovės ir vaisiai turėtų būti pagrindinis Jūsų maistas.

• Jeigu jaučiate patogeninės mikrofloros išvešėjimą ir matote tai įrodančius simptomus darykite druskos vonias. Jos padės atstatyti šarminę terpę organizme.

Atminkite, kad degtinės ir kitų stipriųjų gėrimų vartojimas, žalio česnako ir svogūno valgymas taip pat žudo gerąsias žarnyno bakterijas, kurios yra pagrindinis imuniteto ir sveikatos garantas. Mylėkite ir saugokite savo žarnyną ir geruosius jo gyventojus! Ačiū, kad užsukote.