Miško terapija – maudynės

by

Miško terapija, arba kitaip miško maudynės atkeliavo iš Japonijos. Miško terapija yra susijusi su žmogaus vidine ramybe, harmonija ir psichine sveikata. Paklausiu Jūsų: kada paskutinį kartą jautėtės laimingi? Kas Jums sukelia šitą jausmą. Kiek laiko išlieka šis pojūtis?

Daugelis žmonių gyvena voverės rate, darbas – namai ir taip nugyvena visą gyvenimą metai po metų. Ilsisi tik kelias savaites per metus. Iš vienos šešiasdešimtmetės moters esu išgirdusi: aš nebemoku būti laiminga, nebemoku džiaugtis ir mylėti save. Kodėl ji nebegirdi savęs?

Atsakymų kodėl prarandame save ir laimės jausmą šiandien neieškosime, bet pasidalinsime naudingais patarimais kaip bent trumpam susigrąžinti laimės jausmą ir nusiraminti.

Miško terapija

Atėjus į mišką, vaikščiodami taku, kuris tankiai apaugęs šimtametėmis pušimis, ąžuolais, klevais, lazdynais, ir kitais plačiaskariais, pilnas kiškių kopūstų, aviečių, gervuogių – eikite labai lėtai.

Dairykitės, viską apžiūrėkite, palieskite, įsijauskite į šį pasaulį, užsimirškite ir atsidursite pasakų karalystėje. Šitas užsimiršimo jausmas pats geriausias. Čia pilna įvairiausio triukšmo, svyruojančių pušų girgždesio, įvairiausių paukščių čiulbėjimo, genių stuksenimo, gervių riksmų, vėjo kedenamų lapų šnarėjimo, upelyje tekančio vandens čiurlenimo.

Taip užsimiršus maždaug po pusvalandžio pasivaikščiojimo širdyje pajausite kažką kirbant, kunkuliuojant ir bandant išsiveržt. Visi rūpesčiai, nerimas, įtampa, blogos emocijos išnyks ir Jūs būsite pilni sprogstančio jausmo krūtinėje. Jausitės laimingi. Šį jausmą visada galite jausti miške, prie upės kranto, kur tekantis vanduo sukuria savo magiją, ar prie jūros, kur bangos kas kelias sekundes išsilieja ir aplink pilna tolygaus šniokštimo.

Atsipalaiduoti, pabūti vieniems su savimi mums būtina, kad atrastume vidinę ramybę, sužinotume savo tikruosius norus ir poreikius, kuriuos dažnai pamirštame skubėdami, taip prarandamas gyvenimo džiaugsmas. Būnant prie jūros (apie vandenyno terapiją rašiau anksčiau) atsipalaiduoti ir pasikrauti jėgų prireiks nemažiau trijų dienų. Būnant miške, laimės jausmas ir geros emocijos sugrįžta per 30-45 min.

Būnant gamtoje nusiramina protas ir mes pradedame šypsotis. Ar tai magija? Pradėjusi rašyti šį straipsnį galvojau, o ką gi apie tai sako mokslininkai? Kaip jie paaiškina tai ką jaučiame būdami miške?

Miško maudynės

Japonų mokslininkai teigia, kad pasivaikščiojimai miške reguliuoja kraujo spaudimą, sumažina streso hormono kortizolio kiekį, stiprėja imunitetas,  daugėja imuninės sistemos ląstelių, kurios aptinka patogenus sukeliančius ligą ir juos naikina. Visa tai užfiksuota tyrimais. Miško ore, taip pat kaip ir prie jūros ar upių yra daug neigiamų jonų, kurie gydo mūsų organizmą.

Japonijoje miško terapija išrašoma kaip receptas gydytojų. Šioje šalyje žmonės kentė nuo chroniško persidirbimo, buvo net mirčių, todėl valstybiniu lygiu buvo pradėta ieškoti būdų kaip žmones sugrąžinti į gamtą. Pradėta organizuoti išvykas į miško stovyklas, kurių valstybė įrengė virš 60.

Žmogus nuvyksta į stovyklą ir ten su gidu du kartus per dieną, po dvi valandas lėtai vaikšto po mišką. Per dvi valandas nueinama ne daugiau dviejų kilometrų.

Kodėl judama taip lėtai

Klausydamas miško garsų žmogus atsipalaiduoja, pamiršta problemas ir blogas mintis. Japonai turi pavadinimą šiai terapijai – shinrin-yoku, lietuviškai „panirimas į mišką“ arba „miško maudynės”. Būnant miške nurimsta protas, padidėja pastabumas, žmogus pastebi, kiek daug visko vyksta aplink. Žmogus įjungia visus savo pojūčius – uoslę, klausą, lytėjimą, regą.

Susitelkę į savo kūną, į save ir savo pojūčius, pasijuntame gyvi, tai teikia didžiulį malonumą ir džiaugsmą. Mes tampame laimingi, nes galime jaustis šios aplinkos dalimi. Mes, lietuviai, esame miškų tauta. Miškas mums visada buvo vieta, kurioje sėmėmės įkvėpimo ir stiprybės.

Prisiminkite savo šaknis, aukurų vietas, žynių šventas girias. Žmogus daugybę amžių vystėsi gamtoje. Pirmieji miestai kūrėsi natūraliomis sąlygomis, žmonės tada gerai žinodavo, iš kur atkeliauja jų maistas. Dabartiniai pramoniniai miestai ir žmonių atitolimas nuo gamtos, tik kelių šimtų metų reiškinys.

Žmogaus sąmonė neprisitaikiusi gyventi mieste. Mūsų genetinė atmintis kitokia, todėl daugybė žmonių skundžiasi nemiga, nerimu, depresija ir kitomis ligomis. Viena iš priežasčių yra ta, kad žmonės dabar mažai būna gamtoje, po darbo laiką leidžia prie kompiuterio, televizoriaus ar su telefonu rankose.

Daugiau skaitykite

Biologinis laikrodis veikia mūsų organizmą

Kaip sumažinti apetitą per šventes ir gimtadienius?

Kaip pradėti sportuoti

Apiterapija – bičių terapija

Vandenyno terapija

Pasaulinė miško diena

Kovo 21d., iškart po pavasario lygiadienio,  minima pasaulinė miško diena. Miškai yra natūralus gėlo vandens filtras, kokybiškiausio planetoje gėlo vandens gamintojas, nuolat papildantis gėlo vandens atsargas. Trečdalis visų didžiausių pasaulio miestų gėlą vandenį gauna iš vandens rezervuarų, kurie yra po miškais, saugomose teritorijose. Miškai švelnina klimatą, grynina ir išvalo orą, mažina taršą, saugo nuo potvynių, erozijos, stipraus vėjo.

Pasaulinės miškų dienos minėjimo tikslas – atkreipti dėmesį į pasaulio miškų svarbą ir reikšmę mūsų planetai, stiprinti žmonių ryšį su gamta, miškais, susimąstyti apie miškus ir sengires naikinančią, agresyvią miškų kirtimo politiką ir kokių veiksmų galima imtis, kad ją sustabdyti. Mūsų protėviai mylėjo ir saugojo miškus. Be miškų tauta išnyks. Apsikabinkite medį, padėkokite. Kiekvienas pagalvokite, ką galite padaryti, kad apginti ir išsaugoti Lietuvos mišką.

Miško terapija – naudingi patarimai

Jeigu jaučiate nerimą, depresiją, įtampą, sustokite, pagalvokite, gal reikia pakeisti aplinką ir padaryti pertrauką? Nors ir nedidelė, ji kartais būtinai reikalinga. Neskubėkite gerti vaistų, jungti serialo ar kompiuterio. Grįžkite ten, iš kur mes visi esame – į gamtą, leiskite pailsėti protui. Darydami tokias pertraukas, labai greitai pajusite pokyčius.

Japonų mokslininkai teigia, kad prabuvus visą savaitgalį miške, terapinis poveikis išlieka mėnesį, vienkartinės kelių valandų terapijos veikia savaitę.

Keliaukite į gamtą ir joje būkite išmintingai. Suraskite sėdėjimo vietą, stebėkite, jauskite viską kas vyksta aplink. Vaikščiokite ilgai, lėtai, neskubant.

Jeigu einame greitai organizme išsiskiria streso hormonai. Sulėtinus tempą atsiranda malonumo pojūtis, prasideda gydomasis vaikščiojimo po mišką poveikis. Leiskite sau nieko neveikti miške, neturėti jokio tikslo, tiesiog stebėti aplinką ir ten verdantį gyvenimą. Taip pailsės Jūsų protas ir į namus grįšite pilni geriausios energijos. Miško maudynės kitaip miško terapija padės Jums pailsėti ir nurimti. Ačiū, kad buvote su mumis ir skaitote Sveikatos Žurnalą, gražios Jums dienos ir sėkmingos savaitės.