Biologinis laikrodis veikia mūsų organizmą

by

Biologinis laikrodis – tai mūsų organizmo laikrodis. Šiuolaikiniais technologijų laikais žmonės nepaiso savo organizmo ir prigimties. Keliasi ir gulasi kada sugalvoja, valgo tada, kada turi laiko.

Biologinis mūsų kūno laikrodis pats svarbiausias. Jeigu jo neklausome, ignoruojame kūną ir jo siunčiamus signalus, pamažu atsiranda įvairiausi negalavimai. Prisiminkime kaip gyveno mūsų protėviai. Jie kėlėsi su saule, valgydavo tik tada kai išalkdavo ir eidavo miegoti pavargę.

Daugiausiai įtakos mūsų organizmo ritmui turi temperatūra ir šviesa. Atėjus rudeniui, šaltėjant oro temperatūrai, trumpėjant dienoms, biologinis kūno laikrodis pradeda ruoštis žiemai. Pradeda norėtis šilto, riebesnio maisto, organizmas ima kaupti riebalus, kurie reikalingi kūnui šildyti.

Turėkite omenyje, kad ruduo ir žiema – nepalankiausias laikas lieknėti. Temstant smegenyse gaminasi daugiau nuovargio ir mieguistumo hormono melatonino.

Biologinis laikrodis ir jo centrai

Mūsų organizmo biologinio laikrodžio centrai yra:

  • Smegenyse – epifizė reaguoja į regimojo nervo siunčiamą informaciją apie šviesos stiprį.
  • Kūne receptoriai išsidėstę po visą odą, patekus šviesai keičiasi fiziologinių procesų ritmas.
  • Kraujyje esantis hemoglobinas jautriai reaguoja į šviesą, panašiai kaip ir chlorofilas valdantis augalų biologinį laikrodį.

Kiekvienas jūsų kūno audinys ir organas veikia pagal savo biologinį ritmą. Įvairiausi procesai kūne vyksta pagal  tam tikrą tvarkaraštį. Tai 24 valandų ciklas, kuris  reguliuoja visus gyvybinius procesus.

Biologinio laikrodžio tvarkaraštis

1.00 – 3.00 val.

Gilus miegas, organizmas ilsisi. Intensyviau funkcionuoja kepenys. Jos dalyvauja medžiagų apykaitoje. Vyksta kraujo valymas.

3.00 – 5.00 val.

Gilus miegas. Valosi plaučiai. Nervų sistema pradeda žadinti vidaus organus.

5.00 – 7.00 val.

5.00 val. Sėklidės gamina daugiausiai lytinio hormono testosterono. 6.00 val. Antinksčiai pradeda gaminti streso hormonus adrenaliną ir noradrenaliną, tai organizmą priverčia dirbti visu pajėgumu. Greičiausiai plaka širdis, didėja arterinis kraujospūdis. Pradeda dirbti storoji žarna.

7.00 – 9.00 val.

Virškinimo traktas ruošiasi pusryčiauti. Kraujyje didžiausia kortizolio – antinksčių žievės hormono koncentracija. Šis hormonas atsakingas už alergines reakcijas ir uždegimus. Taip pat stabdo antikūnių susidarymą ir mažina leukocitų kiekį. Šiuo metu imuninė sistema pažeidžiamiausia.

9.00 – 11.00 val.

Intensyviai dirba blužnis – limfinės ir kraujotakos sistemų dalis. Blužnis veikia kaip kraujo filtras, pašalinantis bakterijas, virusus, negyvas ląsteles ir svetimkūnius. Ryte, kol vyksta valymas valgykite tik lengvus pusryčius. Pradeda intensyviai dirbti smegenys, pagerėja atmintis, lengva susikaupti. 10.00 val. palankiausias metas protiniam darbui.

11.00 – 13.00 val.

11.00 val. Šiuo metu geriausia kraujo cirkuliacija, daugiausiai fizinės energijos. Tai geriausias laikas aktyviai fiziškai dirbti ar sportuoti, jūsų širdis plaka ritmiškiausiai. 12.00 val. Skrandis jau susidorojo su pusryčiais ir siunčia alkio signalus. Kepenys ilsisi. Alkoholio vartojimas šiuo metu labai kenksmingas, greičiau apsvaigsite. Laikas valgyti pietus.

13.00 – 15.00 val.

Plonoji žarna rūšiuoja ir įsisavina maistą. Tulžies pūslė ruošiasi tuštinti tulžį, kuri prisipildo tarp valgymų. Ji išstumiama pradėjus užkandžiauti. Jei valgysite reguliariai kas 4 – 5 val., tulžies pūslėje bus nedaug. Ji neužsistovės ir lengvai nutekės. Taip sumažinsite tikimybę susirgti tulžies pūslės akmenlige. Apie 14.00 val. sumažėja energijos, naudinga nusnausti, organizmas nori pailsėti. Šiuo metu galite apsilankyti pas stomatologą, nes organizme sumažėja jautrumas skausmui.

15.00 – 17.00 val.

Šlapimo pūslė pradeda aktyvų darbą. Organizmas pašalina skysčių perteklių ir pradeda aktyviai veikti, pakyla kūno temperatūra, gausiau prakaituojama. Atsiranda daugiau jėgų. Geras laikas darbui ir mokslams. Apie 16.00 val. kraujyje sumažėja kortizolio – organizmas tampa atsparesnis ligoms.

17.00 – 19.00 val.

Suaktyvėja kasos darbas, skonio ir uoslės receptoriai. Aktyviau veikia fermentai. Geras laikas vakarienei ir sportui. Apie 18.00 val. greičiausiai auga plaukai ir nagai.

19.00 – 21.00 val.

Mažėja kraujospūdis. Intensyviai dirba inkstai. Šiuo metu gerkite daugiau skysčių, taip padėsite organizmui lengviau susidoroti su toksinais ir pašalinti nereikalingas medžiagas. Dėl vandens stygiaus organizme nepašalinamos kenksmingos medžiagos. Apie 20.00 val. organizmas ruošiasi ilsėtis.

21.00 – 23.00 val.

Lėtėja virškinimas. Gerai atsipalaiduoti šiltoje vonioje su druska. Vanduo ir vonia ramina, greičiau užmigsite. Apie 22.00 val. organizme didžiausia melatonino koncentracija. Jaučiamas nuovargis. Jei sunkiai užmiegate, gulkitės būtent šiuo metu, greitai užmigsite. Apie 23.00 val. padidėja jautrumas skausmui. Vidurnaktį atsinaujina odos ląstelės. Prieš miegą pasitepkite veido odą regeneraciniu kremu – jis paspartins šį procesą.

Biologinis laikrodis labai svarbus

Pagal savo biologinį laikrodį turėtume miegoti ne mažiau 7-9 valandų. Jei nuolat neišsimiegame, organizmas ir smegenys nespėja pailsėti. Sutrinka koncentracija, silpnėja atmintis, būname prastos nuotaikos.

Rūpinkitės savo sveikata, atsižvelkite į organizmo ritmą ir jo poreikius. Ačiū, kad užsukote!

Daugiau skaitykite

Kaip sumažinti apetitą per šventes ir gimtadienius?

Kaip pradėti sportuoti

Miško terapija – maudynės

Apiterapija – bičių terapija

Vandenyno terapija